Avatar billede saj Nybegynder
18. juni 2003 - 23:27 Der er 2 kommentarer

regler for versioner

Er der en der kan forklare, eller linke til en side der gør, hvad reglerne for versioner er??

på forhånd tak...

//S.A.J.
Avatar billede roenving Novice
19. juni 2003 - 01:57 #1
Hvis regler ... -- og hvem laver dem ?o]

Kig dig en anelse omkring og du vil finde 76000 forskellige måder at gøre det på ...

Et eksempel fra den grå fortid er, at M$ producerede flere forskellige produktivitetsfremmende kontor-applikationer, men de var sådan efterhånden nået ind i deres sortiment og ikke samtidigt, så på et tidspunkt var deres regneark (hedder det ikke Excel) nået til version 5, mens deres tekstbehandlingssystem var nået til version 2 (eller var det omvendt ?-) og så skulle de lancere _kontorpakKEN_ så ALLE dele af den kontorpakke fik versionsnummer 6 -- sådan !-)

Normalt vil man vælge at sige en hel gennemskrivning af applikationen udløser en ny hovedversion (3 -> 4), en større gennemgang og/eller konsekvensrettelse udløser en underversion (3.0 -> 3.1) og en fejlretning, som ændrer applikationen giver en minor version change (3.0 -> 3.01), og hvis der bare er tale om en fejlrettelse, kan man vælge at nummerere den, men gør det ikke altid (3.0 -> 3.0.1 eller 3.0 sp.q43552)

hth
jes
Avatar billede saj Nybegynder
19. juni 2003 - 21:56 #2
det undre mig bare der ikke er en standard, lige som w3c starder, inden for fx HTML og alt muligt andet...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester