24. juni 2003 - 23:12Der er
19 kommentarer og 1 løsning
Udskrivning af billede på fotopapir?
Davs jeg regner med i her i billedbehandlings afdelingen har udskrevet et par billeder på foto papir og kan komme med et godt råd.
Jeg har købt noget foto papir, og loader et billede som jeg har taget med mit digital kamera, og sætter den til at udskrive, udskrivningen blev da også meget flot, men desværre mente den kun jeg havde lyst til at printe 1/4 del af billede, altså øverste venstre hjørne... skal jeg resize mit billede for at få det i fuldt formsr, eller er der noget indbygget halløj i enten Paint Shop pro, eller XP's picture viewer, så jeg slipper for det?
Hvis billede skal resizes, hvad skal det så resizes til? originalen er 1280x1024.
Nå ja hvis det gør nogen forskel, det er en hp printer deskjet 5559, og papiret er Hp phto paper glossy.... på forhånden tak.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
ok... underligt billede er 1600x1200 (troede kun mit kamera kune tage 1280x1024), men jeg kan ikke finde opløsningen, er står ikke noget om den under image/resize
jeg har fundet ud af jeg kan sætte paintshop pro til at tilpasse billede til papiret, så er det problem da løst, men er da lidt interreseret i det du siger med opløsningen, hvordan ændre jeg den?
ok...i 6.0 kan man vælge mellem:pixelsize, percentage of original og actual/print size, hvor man i den sidste kan indtaste resolution. den findes nok også et eller andet sted i 7.0, så god jagt :-)
ok, det er også ved at være sent...kan være at tilpasningen til papiret klarer opgaven, og jeg kan se at du har ændret pixelsize, men ellers ville jeg da vælge min 300pix med den printer....vær lige obs på at når du ændrer pix ændres billedstørrelsen også, så pixelsize skal sættes tilbage til 1600x1200
Har ikke ændret på pixelsize, det bare paintshop pro 7.0 så gemmer den opløsning jeg sidst ændrede et billede til :)
Må lige prøve at lege lidt med opløsningen i norgen, og se om det ændre på print kvaliteten, eller om paintsjop pro selv ændre opløsningen nå jeg beder den om at tilpasse billede ved print.
Men mange tak for hjælpen :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.