Avatar billede lappen Nybegynder
01. juli 2003 - 13:15 Der er 6 kommentarer

Kan ikke opnå 11mbit på trådløs LAN

Hej,

Jeg har en Linksys BEFW11S4 Wireless Router samt et wireless Netgear MA311 PCI kort. Mit problem er, at jeg ikke kan opnå 11mbit hastighed mellem de 2 computere. Det er ikke pga. afstanden, idet jeg har prøvet at stille AccessPoint ovenpå pc'eren med PCI kortet. Hvad kan der være galt? Jeg tror jeg kører med hastigheder der ligner 4-5 mbit??? Kan der være tale om noget opsætning jeg har overset?

Mvh/Lappen
Avatar billede ®azzer® Nybegynder
01. juli 2003 - 13:17 #1
Det er ikke unormalt. den effektive båndbredde på en 11mbit trådløs er omkring de 6mbit.
Avatar billede Slettet bruger
01. juli 2003 - 13:23 #2
Det kan også være at der er en masse forstyrrelser i det værelse som computerne står i. Disse forstyrrlse vi nedsætte hastigheden. Du skal sætte det AP væk fra alt elektriske ting, for at opnå en bedre hastig/forbindelse.
Avatar billede Slettet bruger
01. juli 2003 - 13:25 #3
Du kan prøve at flytte lidt på anatenerne på dit AP - det kan være at du kan få lidt mere båndbredde. Jeg har ikke noget problem med at få 11 Mbit i hele mit hus (110 m^2)
Avatar billede ®azzer® Nybegynder
01. juli 2003 - 13:31 #4
Endvidere hvis du har slået sikkerhed til så tager det også lidt båndbredde.
Avatar billede steench Nybegynder
01. juli 2003 - 13:56 #5
11 mb er inklusiv de forskellige styreinformationer der skal til for at få både trådløs og TCP/IP pakker frem.
Det er helt korrekt den faktiske hastighed ligger på omkring de 6 mb/s.

Det samme gør sig gældende for kommende 54 mb netværk. Her er hastigheden meget lavere end de 54 mb. Computerworld havde for ikke så længe siden en artikel om netop dette.
Avatar billede lap Nybegynder
01. juli 2003 - 22:37 #6
Forvent ikke mere end halvdelen af båndbredden på et trådløs (ved en test) - link vil vise fuld hastighed, men det er kun halvdelen som kommer igennem.

Derfor er trådløs godt til surfing osv., men ved overførsel af store datamængder bruges næsten altid kabel.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester