Avatar billede limemedia Nybegynder
07. december 2000 - 14:09 Der er 16 kommentarer og
1 løsning

Køb af Hardware - Part II :)

I mit forløb med køb af ny seriøs workstation er jeg nu kommet til fase 2 :)

Indkøbt er :
- ASUS CUSL2, Sokkel370, i815E chipsæt, PC133, AGP 4x
- Intel Pentium III 800EB, sokkel 370, 133Mhz bus, BOX
- 2 * 256MB PC133 7,5nS RAM (ialt 512mb :D)

og det er jeg såmend meget tilfreds med... Meeennn... jeg mangler jo \"resten\" af PC\'en :)

Jeg er 99% sikker på følgende
- Logic Midi Tower kabinet, 300W ATX
- Matrox G450 Grafikkort, Dualhead, 32MB RAM DDR.
- Sony MFP-920 3.5\'\' diskettedrev
- Plextor PX40TSI, 40x intern SCSI
- Plextor PX-W121032TSI 12x/10x/32x intern SCSI
- Creative Sound Blaster Live 1024 lydkort

Hvad jeg skal have \"assistance\" til :
- Adaptec SCSI controller ? hvilken ?
  - ide : Adaptec PCI ASC-19160 Ultra 160 SCSI controller
- Harddisk... PRC-Data har IBM og Quantum... Min erfaring med IBM er god men hvordan med Quantum ?
  - ide : IBM DDYS-T18350, Ultrastar 36LZX, 18,3GB, 10000 RPM, 68-Pinn


Selvfølgeligheder :
- SCSI controlleren skal smertefrit køre med både SCSI CDROM og HD. Jeg overvejer lidt at have en 9.1 GB disk til OS og APPS og en 18GB til mine egne filer.


Nogen der har nogle guldkorn at ryste ud af ærmet... Hvad med kabler ? følger sådan noget med eller skal jeg erhverve mig sådanne seperat (isåfald hvilke)...


/ Lars
ljweb.com
Avatar billede limemedia Nybegynder
07. december 2000 - 14:14 #1
og kan det betale sig med en Asus I-Panel til CUSL2 bundkort ?!?
Avatar billede bjoeg Nybegynder
07. december 2000 - 16:16 #2
Nu har jeg kun prøvet Quantum\'s ældre IDE harddiske.

Men min ærlige mening er at de sutter. Så investér hellere i en IBM.
Avatar billede lassebm Nybegynder
07. december 2000 - 16:22 #3
Der er godt nok nogen her på eksperten der har oplevet probemer med IBM! Men jeg kender ingen personligt der haft problemer! Efter min mening er de stadig blandt de ALLERBEDSTE på markede. Hvis det var mig ville jeg købe IBM, men det er jo dit valg!

Meen! Det er sku da noget af et vilddyr du har dig der var! =)!
Avatar billede limemedia Nybegynder
07. december 2000 - 16:23 #4
bjoeg >> nu taler vi jo om nye quantum og SCSI ...

alle >> 10.000 speed i en workstation er lidt vildt... men det ser ud til - på PRC-data\'s side - at det efterhånden er en standard ?!? eller ?!?

Avatar billede cstern Nybegynder
07. december 2000 - 16:26 #5
Adaptec AHA19160 er fin. Både IBM og Quantum laver harddiske i meget høj kvalitet og giver begge 5 års garanti på SCSI diske.

Mht CD og CDR er der i princippet ikke nogen grund til at køre scsi. Hvis du gør det skal du dog køre på et separat kabel på controlleren da hastigheden afpasses efter de langsomste enheder (altså CD-drevene) så du ikke har glæde af U160 interfacet på harddiske (hvis altså den sidder på samme kabel som cd-drevene).
Hvis du køber AHA-19160 kittet følger kabler med. Prisforskellen opvejes af prisen på kablerne hvis du skulle købe dem løst da U160 kablet er meget dyrt. Hvis du bruger begge porte på adapteren internt har du ikke rådighed over den eksterne, men det er jo heller ikke sikkert du har brug for det.

Som et helt andet alternativ ville jeg foreslå dig at kikke på de nye ATA 100 IDE harddiske - der får du væsentligt mere for pengene - for du skal vel ikke bruge maskinen som server? Måske skulle du så få en 933 MHz CPU i stedet.
Avatar billede bjoeg Nybegynder
07. december 2000 - 16:27 #6
ljweb: Jaer men  nu har jeg haft 3 HD\'er ag Q\'s, hvor de bare sådan begynder at klikke, som om læsehovedet ikke kører alt for godt inden i HD\'en.

Indtil videre dårlige oplevelser med deres gamle Fireball og Sirocco serie. Om det stadig findes i nyere diske, skal jeg ikke gøre mig klog på.

Men samme kan jo ske for SCSI.
Avatar billede limemedia Nybegynder
07. december 2000 - 16:32 #7
cstern >> se, det var netop sådan noget jeg kan bruge... Så du mener at jeg skal droppe SCSI tankerne og vælge både IDE CD og HD ?
Avatar billede cstern Nybegynder
07. december 2000 - 16:34 #8
Det ville jeg gøre men jeg har heller ikke ubegrænsede midler. Harddiskene er faktisk identiske men pga interfacet er IDE diske en ulempe i servere hvor scsi controlleren tager sig af en del af I/O operationerne og derved aflaster CPU\'en som populært sagt bare bestiller data på disken og kan foretage sig andre ting mens controlleren henter data. Hvis only-the-sky-is-the-limit ville jeg gå efter scsi da det ER bedre men noget man må betale for.
Avatar billede limemedia Nybegynder
07. december 2000 - 16:43 #9
cstern >> min kasse er desværre ikke bundløs... :)

Så hvis man vælger en...
IBM DTLA-307045, Deskstar 75GXP, 45GB, 7200RPM, ATA/100
Plextor PX-W1210TA 12x/10x/32x intern IDE
Aopen CD-952E, 52x IDE (hmm, har Plextor ikke en IDE CDROM ??? eller er det ligemeget)

... er der også råd til en kasse sneøl...
Avatar billede cstern Nybegynder
07. december 2000 - 16:53 #10
Plextor har ikke en IDE udgave af CD-rom, man kan i alt fald ikke få en sådan i DK. Jeg ville vælge Toshiba eller Panasonic CD-rom - de koster måske en 50\'er mere, men de larmer ikke helt så meget som nogle AOpen jeg har haft fat i. Creatives CD-rom er endnu værre (køb dem aldrig). Harddisken du foreslår er et vældigt godt valg - både ret støjsvag (relativt!) og billig (relativt).
Avatar billede limemedia Nybegynder
07. december 2000 - 16:58 #11
fx : Toshiba XM6702, 48x IDE ?

så er der vist blot kabler tilbage ??? og den ASUS I-Panel ?!?

som du kan se famler jeg lidt i blinde... det er mit første byg-selv projekt...
Avatar billede cstern Nybegynder
07. december 2000 - 17:02 #12
No problem. Alle kabler medfølger bundkortet. I-panel (hvis man overhovedet kan få det) ville jeg ikke ofre penge på.
Når du samler maskinen så skal du lige chekke hvike kabler skal sidde hvor - der er et high density til harddisken og et low-density til CD + CD-R. Hvis du skal installere W2K er der et par ting mere du skal være opmærksom på i den forbindelse. Hvis det er W9x eller Me er det bare at køre på.
Avatar billede limemedia Nybegynder
07. december 2000 - 17:04 #13
Jeg skal installere Win2000 Prof. på maskinen... Såå... ???
Avatar billede limemedia Nybegynder
07. december 2000 - 17:10 #14
ja, du må sgu undskylde jeg leger lidt spørgejørgen :)
Avatar billede cstern Nybegynder
07. december 2000 - 17:12 #15
OK. here goes: Først sætter du kun en CD (Plextoren er hurtigst så vælg denne) og harddisk til - og begge dele på Low-density kablet i ATA33 porten. Ellers kan Win2000 ikke finde harddisken.
I BIOS sætter du Boot-options sådan af første BOOT-device er det CD-drev du har sat i - så kan du boote på W2K CD\'en og starte installationen derfra.
Når du har installeret OS skal du bruge CD\'en der følger med bundkortet og først installere Intels INF update, og dernæst UATA100 driveren (det vil fremgå af menuen der autostarter hvordan det præcist skal gøres, tag menupunkterne i den rækkefælge de er nævnt). Når disse så er installeret kan du - og først da - flytte harddisken over på ATA100 porten med high-density kablet. Sæt så begge CD-drev på det andet kabel på ATA33 porte (husk i øvrigt at begge de drev du har omtalt fra fabrikken er indstillet til \"master\" - sæt Toshiba drevet til \"slave\" med jumperen bag på.)
Avatar billede limemedia Nybegynder
07. december 2000 - 17:37 #16
som ICQ ville sige... \"uh oh\"... det ser ud til at det ikke er det sidste du / i har hørt om sagen ... *GG*

cstern >> tak for den givtige information...
Avatar billede cstern Nybegynder
07. december 2000 - 17:40 #17
OKie. Du må bare give lyd hvis du får problemer under installationen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester