Avatar billede 1005 Nybegynder
06. juli 2003 - 09:42 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

klip billede op i uensartede fliser

har hørt om...... men kan nu ikke finde....

jeg har et billede 680x180

det ønsker jeg at klippe op i forskellige midre dele - til bg billede på en sidetop - ganske klassisk - de mindre dele skal være i uensartede størrelser ex. pic1: 120x75 pic2: 450x80etc. placeres alle de udklippede stumper i en tabel er det samlet nøjagtig 680x180.
tutorials eller andet ønskes vh 1005
Avatar billede michael-k Nybegynder
06. juli 2003 - 11:18 #1
forstår ikke helt spørgsmålet, men hvis du gerne vil klippe dit billede ud i små dele og smide dem i en tabel gør du som følge:

1. Vælg slice tool og slice billedet op i de dele du vil have. Hvis det skal være nøjagtige mål kan du ændre den til Fixed Size.
2. Gå op i file -> save for web  Der har du så mulighed for at ændre filformat osv. og du har mulighed for at lave en tabel i html.
Avatar billede 1005 Nybegynder
06. juli 2003 - 14:01 #2
so simpel - jeg prover
Avatar billede michael-k Nybegynder
06. juli 2003 - 22:12 #3
Fandt du ud af det eller var forkaringen for langt væk fra hvad du ønskede ?
Avatar billede 1005 Nybegynder
07. juli 2003 - 09:35 #4
jeg fandt efterfølgende ud af flere forskellige ting om brugen af slice
så det var fint nok med et hint - svar mig og du vinder guld
Avatar billede michael-k Nybegynder
08. juli 2003 - 15:34 #5
Det var jo lækker så :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester