Avatar billede hmann Nybegynder
09. juli 2003 - 09:09 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Combobox med flere columns

Hej eksperter,

nogen der har gode erfaringer en specifik combobox-komponent med flere colums?

den skal bruges professionelt og det gør derfor ingenting at den koster lidt...

har selv været igang med at kode en vha canvas på en eksisterende combobox, men fandt det for tidskrævende!

har søgt på google og torry's delphi-sider men med begrænset held!

har forsøgt mig med TComboBoxPlus, men synes den halter lidt og er "grim" i designet (den er lavet vha et grid der vises under comboboxen når man ruller den ned)

Nogen som har kendskab til, erfaringer med, eller har en combobox med mulighed for at vise flere columns?
Avatar billede lanstorp Nybegynder
09. juli 2003 - 10:33 #1
TValueListEditor fra Additional fanen tager to kolonner.
Avatar billede hmann Nybegynder
09. juli 2003 - 10:55 #2
TValueListEditor er vel ikke en combobox? Et andet problem er at den findes i Delphi 7, men af andre årsager er de programmer hvor comboboxen skal bruges skrevet i delphi 4 og det står umiddelbart ikke til at ændre på!
Avatar billede lanstorp Nybegynder
09. juli 2003 - 11:07 #3
Avatar billede hmann Nybegynder
09. juli 2003 - 11:18 #4
prøvede den faktisk for et par dage siden :)

fandt den ikke så anvendelig, men nu hvor jeg kigger lidt nærmere på den kan den nok modificeres lidt og bruges...

projektet er skrevet i delphi 5 - prøver lige at lege lidt med det i delphi 4 og hvis det virker tilfredsstillende vender jeg tilbage lidt senere med dine points

takker...
Avatar billede lanstorp Nybegynder
09. juli 2003 - 11:21 #5
Så kender du nok også denne:
http://www.o2a.com/cbplus.htm#DBComboBoxPlus
Avatar billede hmann Nybegynder
09. juli 2003 - 11:28 #6
ja det var den jeg forsøgte at beskrive i det indledende spørgsmål.. den er lavet sådan at det faktisk er et grid der vises under comboboxen når man klikker den ned... lidt grimt! det smarte er at når man først bruger et grid kan man jo selv bestemme alt mht kolonner, rækker osv præcis som i et rigtigt grid! den store fordel ved comboboxplus er man kan indtaste værdier i den og den finder den der matcher imens man taster - dette virker dog kun hvis comboboxen er string-sortet hvilket ikke er smart hvis man har talværdier i den (1,10,11,12...,2,20,21,22,23...,3,30,31,32 osv osv)

tror dit midterste forslag er bedst... dig ville det være fedt at lave det sådan at man kan søge ved at indtaste i comboboxen!
Avatar billede hmann Nybegynder
10. juli 2003 - 11:09 #7
tak for hjælpen lanstorp, kunne bruge koden fra ecnet.net

kan være der kommer et spørgsmål mere ang at få bygget koden ind i en standard-combobox... så man så at sige har det hele i en komponent!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester