10. juli 2003 - 16:34Der er
27 kommentarer og 1 løsning
Min nye bærbare finder ikke LAN kabel?
Heysa...
Jeg sidder på en ADSL forbindelse hos TDC igennem en hub og en SpeedStream 2601 router. Jeg har lige købt ny bærbar, og installeret Windows XP på den. Jeg sætter selvfølgelig LAN kablet i, men den viser i systray, at der intet kabel er i? W00t tænker jeg? Nå, i med cd'en med drivers, for at være sikker, og så installerer jeg ellers alle driverne på cd'en inkl. Ethernet controlleren. Stadig intet?
Jeg har prøvet med 3 forskellige kabler nu, i flere forskellige porte i hubben.
Det er en @Computer 3020 med et SiS 900 PCI Fast Ethernet Adapter, og ved siden af er der et 1394-netværkskort.. wtf?
Så hvad gør jeg nu? Ipconfig siger: Mediet afbrudt.
start med at se om speedstreamen viser at der er forbindelse - er der ikke det, så er det ikke software relateret, men derimod nok en defekt port på din laptop.
Bare lige et langt ude skud. Jeg har lige selv siddet med det samme problem med en helt ny Dell bærbar. Nye drivere, andet kabel og hvad ved jeg, intet hjalp. Heldigvis havde jeg onsite garanti på og en tekniker ankom og konstaterede at et lille ben i onboard nic var knækket, udskiftning og så kørte det igen. (1394-netværkskort = firewire) Mvh. Jesper
Synes godt om
Slettet bruger
10. juli 2003 - 17:37#13
Jeg kan godt pinge mig selv... jeg har også på fornemmelsen, at det er en HW fejl. Er der så ikke andet at gøre, end at sende den retur?
jeg tør (desværre) (v)æde min gamle hat på at det ikke hjælper - jeg tror at det er et mere fysisk problem. Men for en sikkerheds skyld holder jeg hatten parat :-)
Jeg har faktisk engang været ude for at en hardware-del først kom til at fungere efter Win XP blev geninstalleret. Så der er en lille bitte chandce for succes.
Synes godt om
Slettet bruger
10. juli 2003 - 18:07#24
Nu var det før også en reninstallation, men man ved jo aldrig.
Kan ikke finde den, men det skal jo også virke uden. Jeg sender den retur i morgen.
Synes godt om
Slettet bruger
04. oktober 2003 - 14:47#28
Lukker - den er blevet sendt retur for længst, og det virkede da den nye ankom.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.