16. juli 2003 - 18:54Der er
15 kommentarer og 1 løsning
Hjælp til domænenavn
Kære Eksperter
Nu håber jeg at i kan hjælpe mig med denne simple opgave. Jeg går lidt og overvejer at købe endnu et domæne, men denne her gang skal det helst indeholde noget af mit navn og det er så det jeg skal have jeres hjælp til.
Altså til at finde en smart måde hvorpå at mit navn, enten i kort form, eller fuld form (det første fortrækkes) kan fremtræde i et domænenavn. Og selvfølgelig skal navnet være ledigt. *.dk domæner foretrækkes, men *.net kan også gå an.
Men mit navn er Flemming Jacobsen
Håber på at der er nogle der er friske på denne lille udfordring.
kan godt ske at det er mig men virker flemsen.dk ikke til at lyde fjollet?. har selv overvejet noget i stil med flja.dk, men synes heller ikke at det fanger :-(. Hvorfor skal man dog have et så kedeligt navn.
erikjacobsen: hvad er det *.name og *.info domæner koster (såvidt jeg husker er de rimeligt dyre)
.name er nok. Men .info er ikke - desværre er jacobsen.info taget, så du må håbe at du kan snakke med ejeren om du kan få dig et subdomæne. (...og hvor mon man lige finder ejeren af det *g* )
Tror bare at det vil koste en ½ bondegård at få et subdomæne til og desuden kan ham der så ejer hoveddomæner jo bare sparke mig hans domæne når at han vil og så bare rende med pengene :-(.
Jeg ville faktisk foretrække hvis at jeg kunne få et domæne navn jeg selv kom til at "eje" 100%. Men behøves som sagt ikke være mit fulde navn der skal indgå.
Sagde jeg ikke at du ikke var, men stadig :-). har som sagt selv overvejet at bruge flja.dk eller fleja.dk, men synes bare ikke at de fanger. Hvis at du kan følge mig?
Er til en privat side om nogle af de ting jeg går og laver, samt cv'er med mere. Så jeg vil helst gerne passe lidt på at navnet på siden ikke bliver for "pjattet".
Synes bare at 210 kr er rimeligt meget "bare" at give for det, og synes lidt at flemming-jacobsen.name er en smule langt at skulle huske på. Lidt derfor at jeg leder efter en smartere og kortere måde at skrive mit navn på.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.