POST fra Applet
Jf. http://www.eksperten.dk/spm/382059 kan dette gøres mest smertefrit vha. POST (GET) da jeg så ikke render ind i firewall problemer på klient siden. Dette har jeg valgt at prioritere højt.Jeg vil gerne POST'e en relativt stor mængde objecter (ca. 100 BigIntegers) til en PHP/ASP side fra en Java applet.
Jeg antager at jeg skal bruge Serialize for at sende objecterne af sted? Er det korrekt?
På modtager siden har jeg brug for at gøre følgende:
Modtage data og sende dem til noget Java kode, der skal gendanne objecterne, foretage en kontrol af data og sende OK/FEJL retur med HTTP requestet.
Det kører på en IIS/5 server.
1) Hvordan gøres dette? Altså hvordan modtages data, sendes til en JavaApplet til validering og svar retur?
2) Så vidt jeg har forstået, modtages HTTP responset "råt" af JavaApplet'en og retur data læses med InputStream is = con.getInputStream();
Mit konkrete problem er altså at modtage og tolke de data, der kommer tilbage. Hvad kommer der retur? Præcis det som PHP/ASP koden smider retur?
Kode eksempler foretrækkes...
JP
- Go arne_v. Go :-)
