Denne løsning skal erstatte et af verdens mest skandaleombruste it-systemer

Et skandaleramt britisk it-system bliver nu erstattet af af to nye leverandører.

Artikel top billede

(Foto: Fujitsu)

Tæt på 1.000 britiske postarbejdere blev fejlagtigt anklaget for svindel og tyveri, hvoraf flere modtog fængselsdomme og endte i økonomisk ruin.

Det skyldtes alt sammen fejlagtige data fra økonomisystemet Horizon, som Fujitsu i 90’erne leverede til det britiske postvæsen i en af verdenshistoriens største it-skandaler.

Nu har det britiske postvæsen dog ifølge Computer Weekly langt om længe at have fundet afløseren for det skandaleramte Horizon-system.

Her har Accenture og OneView Commerce fået kontrakten på at levere systemerne, som skal afløse Horizon-systemet.

Den nye ordre har en samlet værdi på cirka 4,3 milliarder danske kroner.

Accentures kontrakt beløber sig til omtrent 2,8 milliarder kroner, mens OneView modtager 1,5 milliarder kroner for leveringen af en cloud-baseret SaaS-løsning, som kommer til at indgå i den nye arkitektur.

Dermed vil Fujitsu definitivt blive skubbet ud af det britiske postvæsens it-system.

Lukrativ kontrakt

Kontrakten med det britiske postvæsen vurderes ifølge Computer Weekly at have indbragt Fujitsu tæt på 22 milliarder kroner over en mere end 25-årig periode, og dermed er det ifølge mediet formodentlig selskabets mest lukrative kontrakt i Storbritannien nogensinde.

“Accenture kommer til at arbejde tæt sammen med postvæsenet og Fujitsu om at overføre viden, arbejdsmetoder og nøglepersoner, så de bliver i stand til at overtage driften af Horizon-systemet,” oplyser det britiske Post Office i en skriftlig udtalelse.

Ifølge Computer Weekly bød IBM også ind på Accentures del af kontrakten, mens Escher Software tabte kampen om OneViews del af aftalen.

Historisk justitsmord

Horizon-skandalen er tidligere blevet beskrevet som et af de største justitsmord i britisk historie, og flere af de anklagede nåede at dø, før de fik deres navn renset.

En mindre del af de dømte har dog fået omstødt deres domme, men mange venter fortsat på juridisk afklaring og kompensation.

Fujitsu har efterfølgende erkendt, at selskabet hjalp det britiske postvæsen med at retsforfølge medarbejdere, selvom det havde kendskab til fejl i systemet.

"Fujitsu vil gerne undskylde for vores andel i dette forfærdelige justitsmord. Vi var involveret fra starten. Vi oplevede, at der var fejl og problemer med systemet fra starten, og vi hjalp postvæsenet med retsforfølgelse af ansatte i postvæsenet," erkendte Paul Patterson, der er tidligere europæisk chef for Fujitsu, i en høring i det britiske parlament for få år siden.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S