Avatar billede net-meister Nybegynder
07. august 2003 - 12:55 Der er 14 kommentarer og
2 løsninger

Skærm låst fat i 4bit

Jeg kan lige starte med at fortælle hvad der skete, og hvad der er galt. :)

Det startede med at jeg købt et "nyt" grafikkort af en af mine venner. For at gøre en lang historie kort, kan jeg fortælle, at det var nødt til at være et pci-socket kort (HEJ COMPAQ!)..
Altså har jeg fået et geforce2 mx400.. Fint nok, da jeg kun spiller Counter-Strike...

Jeg spillede med det hele tirsdagen, og om aftenen installerede jeg den nyeste driver til nvidia kort, hentet fra deres hjemmeside. Da jeg havde installeret driveren, genstartede jeg computeren, og testede lige hurtigt i CS. Det virkede fint!

Onsdag formiddag, da jeg så tændte computeren igen, havde den låst sig fast på 800*600 skærmopløsning og 4bit farver! Det ser ret farligt ud!

Så ville jeg prøve at åbne Counter-Strike, og se hvordan det så ud, men der stod at jeg manglede DirectX 6.0 eller nyere! Jeg har windowsXP pro, og så vidt jeg husker følger DirectX 9.0 med til det...?!

Jeg hentede så først DirectX 8.0, bare for lige at prøve... Da jeg ville installere dette, fik jeg en meddelelse om, at det ikke var muligt at installere programmet på windows NT! (?)
Så hentede jeg DX 7.0 og installerede det, uden problemer...
Da jeg så havde genstartet computeren, kunne jeg stadig ikke åbne CS, af samme grund som før!

Jeg ved ikke særlig meget om computere, men hvis der nu er nogen der gider og læse alt det her, som ved hvad jeg skal gøre, så sig frem!
Avatar billede 7degreez Praktikant
07. august 2003 - 12:59 #1
Afinstaller den driver du hentede og brug den du havde før...
Avatar billede retaxes Nybegynder
07. august 2003 - 13:04 #2
eller lav en systemgendannelse til før du skiftede driveren ud.
Avatar billede robotten Praktikant
08. august 2003 - 11:41 #3
Avatar billede retaxes Nybegynder
08. august 2003 - 11:47 #4
net-meister> ni spm. der ikke er afsluttet, hmm!
Avatar billede net-meister Nybegynder
09. august 2003 - 00:12 #5
uha...
Avatar billede robotten Praktikant
12. august 2003 - 08:49 #6
Du kan vist roligt lukke igen. Få gider hjælpe dig, når du ikke tager dine egen spm. seriøst nok.
Avatar billede robotten Praktikant
18. august 2003 - 10:39 #7
?
Avatar billede net-meister Nybegynder
19. august 2003 - 16:45 #8
uha...
Avatar billede snowball Novice
20. august 2003 - 12:32 #9
net-meister: Folk beder dig pænt om kigge lidt på dine gamle uafsluttede spørgsmål. Det mindste du kunne gøre var da at svare pænt så folk gider at hjælpe dig en anden gang.

Snowball / CoAdmin
Avatar billede net-meister Nybegynder
24. august 2003 - 17:48 #10
uha
Avatar billede snowball Novice
24. august 2003 - 21:13 #11
net-meister: Kan du sige andet !? Det vil jeg næsten håbe for dig, for du kommer ikke langt med den slags næsvished her på Eksperten.

Snowball
Avatar billede robotten Praktikant
27. august 2003 - 11:37 #12
Hmmmm.....?
Avatar billede net-meister Nybegynder
23. september 2003 - 18:51 #13
uha...
Avatar billede robotten Praktikant
25. september 2003 - 15:07 #14
Kigger du på det, snowball?
Avatar billede snowball Novice
25. september 2003 - 15:14 #15
robotten: Kan ikke rigtig gøre noget ved det. Vent til E4 kommer hvori der er et karma system. Det skulle efter sigende hjælpe på denne slags brugere.

Snowball
Avatar billede robotten Praktikant
25. september 2003 - 15:18 #16
Vil så afvente. Altid noget, at der vil komme sådan en funktion.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester