Avatar billede varmeskud Praktikant
09. august 2003 - 22:15 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

har fået en dum virus. hvordan for jeg dem alle væk?

Hey

Jeg har nu lige set at jeg har fået sådan en dum virus. Det den gør at den ligger lige som en e-mail brev inden i hver mappe og under mappe og under mappe osv.

Jeg har norton antivirus men den kan ikke fjerne dem.

Hvordan for jeg dem væk igen uden at jeg skal sidde og slette hver enkel af gangen?

Mvh Kim
Avatar billede fromsej Praktikant
09. august 2003 - 22:19 #1
http://www.spywarefri.dk/onlinevark.htm
Snup en onlinescan med Panda, skriv navnet på virussen op, og læg det herind.
Avatar billede jpvj Nybegynder
09. august 2003 - 22:19 #2
Prøv en on-line virus scanner...

ex. housecall.trendmicro.com
Avatar billede varmeskud Praktikant
09. august 2003 - 23:55 #3
fromsej - jeg kunne ikke finde ud af at bruge det du havde givet link til :-(

jpvj - Jeg prøvede det du gav link til efter jeg havde prøvet det fromsej gav link til. Og det hjalp.

Det har taget lidt over 1.5 time at scanne min computer. Den fandt 211 virus. De hedder alle sammen RE NIMDA.A-O eller det stod der under det felt med hvor der stod "virus" så det går jeg ud fra at det er det den virus hedder.

Jeg takker for hjælpen. Den slettede også dem der lå i papir kurven :-)
Avatar billede c-holst Novice
10. august 2003 - 09:46 #4
Hos www.trendmicro.com fandt jeg under PE_NIMDA.A dette.

********************************************************
Manual Removal Instructions
Disconnect system from the network.
Click Start>Run, type SYSTEM.INI then hit Enter.
Look for the "Shell =" line and modify as follows:
From:
Shell = explorer.exe load.exe –dontrunold
To:
Shell = explorer.exe
Save and then close SYSTEM.INI.
Click Start>Run, type WININIT.INI then hit the Enter key.
Look for and then delete the lines that contain the following text string:
mepXXXXX.tmp.exe
Save and close WININIT.INI file.
Scan your system with Trend Micro antivirus and clean all files detected as PE_NIMDA.A. To do this Trend Micro customers must download the latest pattern file and scan their system. Other email users may use HouseCall, Trend Micro's free online virus scanner. Some files may be corrupted or contain only a pure strain of the worm and are detected as PE_NIMDA.A-O. Delete these files.
Restart your system and repeat step 8.
Restore the RICHED20.DLL file by performing any of the following:
Note:Change the <%drive%> entry with the drive letter of your CD-ROM drive.
Using Windows 98 SE installation CD, click Start>Run. On the window that pops out, type:
extract /a <%drive%>:\win98\setup\win98_37.cab riched20.dll /L c:\windows\system
Using Windows ME installation CD, click Start>Run. On the window that pops out, type:
extract /a :\win9x\win_14.cab riched20.dll /L c:\windows\system
Using Office 2000 Premium Edition, click Start>Run. On the window that pops out, type:
extract /a <%drive%>:\office1.cab riched20.dll /L c:\windows\system
Make sure you have installed the latest patches available:
Update to Internet Explorer 5.01 SP2
Update to IE 5.5 SP2
Update to IE 6.0
If any of the above is not possible, download the below patches. Before you do, please read Microsoft’s Security Update page:
Service Pack (6a) for NT 4 users.
Security Fix Rollup Package
IIS-related Security Patch
********************************************************

I SYSTEM.INI fandtes ikke "shell="
vedrørende WININIT.INI kom en meddelse Could´nt find the file.
Så reelt har jeg kun slettet de filer der havde virus og vil nu igen (suk) scanne for virus

/René
Avatar billede c-holst Novice
10. august 2003 - 09:46 #5
ps det var ikke mig der fandt det, men det så interessant ud
Avatar billede fromsej Praktikant
10. august 2003 - 11:29 #6
Helt i orden, er din maskine ren nu så?
Avatar billede varmeskud Praktikant
10. august 2003 - 20:07 #7
ja den er helt ren for alle virus. Det ville så sige det skulle den gerne være... Kunne ikke selv finde nogen efter jeg havde scannet de steder jeg havde set der var nogen. Så det er jo fint. Kan så kun sige en ting til sidst. Norton antivirus skodder max da den har været sat til hele tiden men har lukket det ind på maskinen :-(
Avatar billede perhaps Nybegynder
10. august 2003 - 22:23 #8
hot.shot> Det burde Norton ikke, såfremt du har en opdateret scanner. Hvorfor kunne du ikke finde ud af fromsejs link?? Nemmere kan det vel ikke være,så ???, men et svar uden link er måske nemmere for dig. Det er da ok for mig, men jeg er da meget forundret. Er du nystartet pc-bruger?
Avatar billede varmeskud Praktikant
11. august 2003 - 07:22 #9
perhaps - Jeg har installeret Norton fra en cd jeg har med den på. Jeg har ikke opdateret den da jeg ikke gider og bruge penge på Norton da det skodder MAX og det er der flere der siger. Når du har Norton på din computer gør den din computer langsomer...

Når man går ind på det link fromsej har lagt er der flere steder man kan trykke og jeg har endnu ikke fundet ud af at få den igang med at scanne min computer.

jpvj har sådan set givet et link. Man kan godt nok ikke trykke på det nederste han har skrevet "housecall.trendmicro.com". Men hvis du kopir det nederste han har skrevet "housecall.trendmicro.com" ind på adresse linien og trykker "enter" så kommer man ind på en on-line scanner...

Og NeJ jeg er ikke nystartet pc-bruger. Men det kan måske være du er? da du ikke selv kan se at jpvj sådan set har givet et link. En internet side behøver man ikke altid at skrive www. foran den side man skal ind på. Man kan Købe internet sidder hvor at man ikke skal skrive www. foran. Dette er sags uden nogen form for ondt ment.

Men Jeg tror du burde læse lidt mere i teksten m.m. inden du giver en kommentar til tingene!


Nogen der er uenig med mig?
Avatar billede aovergaard Nybegynder
11. august 2003 - 11:54 #11
Du vil vide om vi er ueninge med da.

Ja det er jeg. Du har haft fat i perhaps som er den førende indenfor for virus og spyware i Danmark, så han ved hvad han snakker om kan jeg godt betro dig. Fromsej er ligeledes med som en af de førende herinde på Eksperten, og hans link er fulstændig korrekt. Hvis du klikker på det link som fromsej har givet dig, bliver du ført til spywarefri.dk Den side du lander på og ud til højre, ligger der en onlinescanner som hedder Panda.(det er den som bevæger sig) Når du klikker på denne scanner bliver du ført ud til Panda´s onlinescanner. Her skal du bare følge anvisningerne. Pandascanneren er nok en af de bedste onlinescannere, og den kan scanne, finde og fjerne det meste virus. Den kan også scanne i pakkede filer samt dine email. S¨du kan nok se at du har fået et korrekt svar i første hug.

Du skriver også at hvis du går ind på det link fromsej har givet dig kan du ikke finde ud af af få scanneren sat igang --- Sig mig hvorfor har du så ikke råbt på hjælp, havde du det ville han have hjulpet dig videre.

Med hensyn til Norton, så er det korrekt at nogle maskiner bliver sløve af at bruge denne. Men det er under alle omstændigheder fuldstændig vanvittigt af denne grund ikke at køre med en virusscanner. Der kommer så meget virus, at hvis man ikke beskytter sig, så bliver man smittet - og et eller andet sted be´r man jo selv om det ved ikke at beskytte sig. Når du nu alligevel har fået det link af fromsej, så kan du jo prøve at gå ind på den side som hedder virus, her ligger der flere gratis virusprg. som du frit kan benytte dig af.
Avatar billede varmeskud Praktikant
12. august 2003 - 13:43 #12
Inden på det link fromsej havde givet troede jeg at det var i midten jeg skulle trykke og så derfor ikke har fået det til at virke.

svaret fra fromsej var den der kom først og en der virker hvis man kunne finde ud af det med det samme. men det kunne jeg ikke med det samme. så prøvede jeg det næste svar jeg havde fået og der kunne jeg finde ud af det med det samme. så havde jeg ikke lige set en grund til at fromsej skulle til at guide mig igennem når det andet svar havde hjulpet mig.

Jeg har norton på min maskine for bare at havde et eller andet scanner på...

Mvh kim
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester