Avatar billede bluestrike Nybegynder
26. august 2003 - 09:36 Der er 2 kommentarer

Excel, forkerte subtotal problemer.

Mit problem er som følger: Jeg har en application i Excel som laver forskellige udregninger udfra nogle værdier hentet fra en database. Bl.a. sættes der på nogle værdityper subtotaler ind, og dette fungere fint første gang værdierne hentes og subtotalerne udregnes. Så når systemet sættes til at hente nye værdier sletter jeg indholdet af de forskellige ark, men når Excel så skal sætte subtotaler ind på de nye værdier, sker der noget underligt, total værdien bliver forkert, altså regnes nogle værdier som ellers skulle være slettet, med i subtotalerne, jeg håber der er nogen der kan forklare mig hvad det er jeg gør galt, eller nogen der måske kan skubbe mig i den rigtige retning.
På forhånd tak.
Avatar billede martin_moth Mester
26. august 2003 - 16:43 #1
Der er en fejl i din sumfunktion...

Mere konkret kan jeg næsten ikke blive med udgangspunkt i dit spørgsmål...
Avatar billede mikker Nybegynder
26. august 2003 - 22:02 #2
Eller ikke alting bliver slettet korrekt...
Men ganske rigtigt svært at svare på uden info :o)

- Mikker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester