Enten skal der være lige så mange VALUES som der er felter - eller så skal der angives hvilket felter du vil insætte i med: "INSERT INTO produkter (felt1,felt2,felt3,felt4,felt5,felt6) VALUES(?,?,?,?,?,?)
Det tror jeg heller ikke de gør, men mange tager nullet og laver så deres autonummerering for at få en værdi til feltet. Det skal checkes med dolumentaionen hvad haldens sql gør.
P til arne-v. Jeg er helt enig med ham i at det er bedst at specificere feltnavnene. Og når du engang har oplevet hvad der sker når en specifikations-ændring tvinger dig til at tilføje en kolonne med ALTER TABLE vi du også være enig :-))
nu har jeg også ændret det igen. ok, så får han dem. tak
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.