Avatar billede anhansen Nybegynder
28. august 2003 - 15:10 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

En god lærebog.

Hej c++ eksperter.. ;-)

Jeg ville bare høre om der er nogen der har kendskab til en god lærebog i c++. Jeg er pt. "jobsøgende", og har derfor sat mig for at lære c++ også. Jeg er i øjeblikket igang med php og kan programmere i forvejen. Jeg er færdig som datalog, så bogen behøves ikke at begynde med at fortælle mig hvad en pointer er, eller hvad et program og en compiler gør.
Den må gerne indeholde mange eksempler, og gerne være uafhængigt af et bestemt IDE.
Håber der er nogle der kender til en god bog.
Avatar billede arne_v Ekspert
28. august 2003 - 15:20 #1
Der er skrevet masser af bøger om C++.

SØg selv på Amazon.

Du kan downloade en dansk bog her:
  http://maz.spork.dk/oopbog.pdf

Den er lidt gammel og dækker ikke ANSI C++, exceptions, STL etc..

Men det er en god bog til C++ og OOP.
Avatar billede arne_v Ekspert
28. august 2003 - 15:22 #2
Det gode ved at søge på Amazon er at du kan se antal stjerner og læse reviews
og dermed danne dig et godt indtryk af bøgerne inden du bestiller.
Avatar billede anhansen Nybegynder
28. august 2003 - 15:37 #3
Ja... jeg er igang med amazon... Jeg tænkte bare om nogle herinde havde nogle meninger også.. Har kigget på linket.. Ser ud til at dække det grundlæggende.. Men jeg vil gerne lidt videre, men prøver lige at kigge noget grundigere på den en af dagene..
Er der nogen der har erfaring med Core c++ fra prentice hall. Jeg har selv core php nemlig, og synes egentlig den er rimelig fornuftig. Men derfor behøves c++ bogen i samme serie jo ikke være det.. ;-)
Avatar billede narrr Nybegynder
28. august 2003 - 16:32 #4
Hvordan kan det være, at du ikke har lært C++ når du er færdig datalog? Bestemmer man selv hvilke sprog man vil lære?
Avatar billede anhansen Nybegynder
29. august 2003 - 08:20 #5
Jeg har også haft c++ undervisning, men på meget, hvad kan man sige, lavt niveau. Som uddannelserne er i dag, jeg er både datamatiker og datalog, er Java det sprog man lærer på uddannelserne. Det er ihvertfald der vægten har ligget i min uddannelse. Og i og med at Java er det sprog man har lært først og haft mest, er det det der falder først for når man skal skrive projekt. Hvis man også skal til at tumle med et "nyt" sprog, så bliver der jo ikke just mindre at se til.. ;-) Men man må selv bestemme hvad man skriver projekterne i. Har også haft undervisning i Prolog, LISP, og andre obskure ting. Men man lærer det ikke rigtigt før man laver noget i de enkelte sprog, og nu vil jeg lære det ordentligt.. :-)
Avatar billede nak-m Nybegynder
02. september 2003 - 08:50 #6
Jeg vil personligt foreslå "The C++ Programming Language, Special Edition" af Bjarne Stroustrup (ISBN: 0201700735).

Velskreven og relativt nem at gå til :)
Avatar billede arne_v Ekspert
02. september 2003 - 09:36 #7
Det er en god bog.

Men jeg er måske lidt skeptisk overfor om den er god at lære C++
efter.
Avatar billede nak-m Nybegynder
03. september 2003 - 10:30 #8
Hvad er den skepticisme af? :) Bogen er da glimrende.

Det var den første (rigtige) bog om C++ jeg gik i gang med og jeg synes selv den var meget lærerig. Fortæller alt man har brug for at vide om standarden.

Dertil fortæller han kun omkring ANSI C++ så det er ganske uafhængigt af noget IDE. Og han kommer heller ikke ind på programmer og compilere. Lige som anhansen kan lide det :)
Avatar billede arne_v Ekspert
10. september 2003 - 21:57 #9
Tid at lukke spørgsmålet ?
Avatar billede anhansen Nybegynder
11. september 2003 - 13:08 #10
Ja... det er det vist... Og en fin diskussion... Og da det kun er 30p vi spiller om får du dem arne.. ;-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester