29. august 2003 - 12:56Der er
10 kommentarer og 3 løsninger
Skærm ændre selv størrelse
Hejsa til jer!!
Jeg sidder her og er ved at blive godt forvirret over min skærm.. Nå jeg tænder min pc har jeg normal skærmbillede, så går der ca. 10 minutter og så bliver billedet helt buet og skifter størrelse så jeg ikke har mulighed for at se hvad der er i siderne, jeg mangler ca 4 cm i hverside, og jeg kan bare ikke finde ud af hvad der sker....
Sidder der en der lige ved hvad det er for noget underligt noget, så bliver jeg meget glad hvis der kunne bidrages med lidt hjælp
Jeg tror det er din monitor der har en dårlig power. Når den bliver varm giver den en anden spænding og det går ud over dit billed. Prøv, hvis du har mulighed for det, med en anden skærm. Hvis der er garanti på din skærm skal du bare sende den til garanti-rep. Men test først.
retaxes - Du er inde på det helt rigtige. Det har intet med driveren at gøre. Det burde ird også vide, hvis jeg må ha' lov at drille ham lidt :) Skærmen er ved at stå af - det er ud fra egen erfaring, jeg giver opbakning til retaxes om dette kedelige problem. Min skærm kunne godt laves, men det ville stadig være en gl. skærm og prisforskellen op til en ny 17" var ganske lav.
Kan kun håbe din skærm ikke er ældre end at der fortsat er garanti. :)
jeg siger tak for hjælpen, jeg ved ikke hvilket svar der er rigtigt, men jeg deler point ud til jer for at være så søde og bruge jeres tid på mig og mit problem... Jeg prøver mig lidt frem med det i har foreslået
som gammel TVtekniker er jeg ret sikker i min formodning, har du prøvet at banke på siden af monitoren. Hopper den på plads er det kolde lodninger, og ellers som sagt en fejl i øst/vest kredsløbet.
retaxes - Mit skærmbillede hoppede på plads ved at banke på den for en tid. Til sidst ville den intet. :(
Gider du forklare lidt nærmere om "kolde lodninger." --------- Forstår godt at prikmus siger tak for hjælpen. På en måde er det bare forkert at også forkerte svar honnoreres - her ird.
halifax> dit tilfælde lyder også som kolde lodninger, men man skal vide lidt om opbygningen af en monitor/TV for at finde fejlen. TV er rimeligt servicemindede, monitorer kan være lidt mere kringlede at komme til, men man er nødt til at trække det store bundkort fri så man kan komme til med et værktøj der kan bruges til at banke lidt her og der. En skruetrækker er et udmærket værktøj. man skal blot huske at holde i den "rigtige ende" så det man banker med er plastikhåndtaget. Man kan også bruge coolspray, men den er bedst til at afsløre varmefølsomme emner, elektrolytter og halvledere. Monitoren stilles på et bord og et spejl sættes op så man kan se skærmen når man står/sidder bagved monitoren, bundkortet skal være trukket ud så meget som muligt så man kan komme til at banke på komponenter uden at få stød (hold den ene hånd i lommen). Kolde lodninger opstår typisk omkring lodninger der får meget varme, højspænding og liniedel.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.