Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
hvor langt er du kommet .. har du instaleret et program .. og fundet ud af at lave et projekt og oprette en java fil?
jeg ville starte i javabog.dk den tager udgangspunkt i at du intet ved om programmering
for at du kan begynde at lave "rigtige" programmer skal du have læst og lavet en del af eksemplerne .. det er ikke noget du gør på en dag. men du har da muligheden for at prøve nogle små nogen .. og der er også opgaver undervejs så du kan prøve selv at skrive dem. men du får da prøvet at lave
ok jeg kender ikke lige netbeans men jeg tror du gør det i Project > Project Manager > new project og så burde du kunne lave en ny class file ved at bruge project view og højreclicke .. eller file/new class
men det er bare gæt fra min side .. du kan prøve at rode lidt rundt eller læse dokumentationen for netbeans.
når du har gjordt det kan du prøve med et hello world program og finde ud af hvordan du compiler og kører programmet.
det gør man normalt ikke i java du kan lave en executable jar men så længe du ikke laver andet en System.out eksempler til din konsol bør du vente få først styr på det mest basale i java.
Man kører et java program med java eller javaw ikke som en exe fil.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.