Avatar billede steso Nybegynder
02. september 2003 - 13:14 Der er 1 kommentar

Installation af grafikkort på Asus A7N266-E

Hej, jeg har et stort problem somjeg håber I kan hjælpe mig med!

Jeg har lige købt et Sapphire Radeon 9100 grafikkort som jeg skal have installeret i min computer, men efter at have sat kortet i min maskine og bootet op viser den bare sort skærm :-(

Mit bundkort er et Asus A7N266-E med onboard grafik som jeg har kørt med indtil videre. Jeg ved godt at man skal slå onboard grafik fra først før man installere det nye grafikkort, men jeg kunne ikke finde nogen setting i BIOS der kunne gøre dette. Efter at have søgt lidt på nettet fandt jeg så ud af at bundkortet faktisk selv skulle være i stand til at se at man har proppet et grafikkort i AGP-porten, så det skulle ikke være problemet!

Jeg kører med den nyeste BIOS (v. 1004) og har prøvet at cleare CMOS, men det hjalp ikke!

Nu håber jeg virkelig at der er nogle eksperter der kan hjælpe mig her for jeg kan ikke selv komme videre som det ser ud nu :-( Måske er der nogle der selv har et Asus A7N266-E bundkort og som selv har prøvet at installere et grafikkort der kan hjælpe mig?
Avatar billede sekam Nybegynder
02. september 2003 - 21:46 #1
I bios under menuen "PCI Configuration" er der et punkt der hedder "Primary VGA Bios"
Det skal sættes til 'AGP Vga Card'
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester