Avatar billede tgp Nybegynder
02. september 2003 - 14:22

Visning af VB-forms i forbindelse med AddIn til MS Project

Jeg har lavet en AddIn i VB til MS Project. Denne benytter sig af et par forms til visning af diverse fejlbeskeder. Dette går også fint så længe man kører programmet i VB og herefter henter com-addin i MS Project.
Derimod hvis man compiler i VB, registrerer DLL-filen og derefter aktiverer det i MSP, kan vinduerne ikke vises, og man får en fejl.
Jeg har på fornemmelsen at kun VB kan køre disse forms, men det må da kunne lade sig gøre at vise vinduer i forbindelse med en AddIn.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester