Avatar billede dinkie Nybegynder
03. september 2003 - 10:34 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

MPC400 og CX5200

Hej med Jer..

Jeg er ved at kigge på printer og står nu med valget mellem:

Canon MPC400 og Epson CX5200

Er der nogen der har erfaringer med disse og evt kan være behjælpelig med at anbefale den ene frem for den anden.

Jeg søger især info om print kvalitet ved farvefoto (ved godt at en multimaskine ikke er det bedste valg til print at foto - men det er nu sådan en jeg vil have.. c",) )

Takker!
Avatar billede dinkie Nybegynder
03. september 2003 - 14:12 #1
Anyone?
Avatar billede susanne_larsen Nybegynder
03. september 2003 - 15:11 #2
Jeg foretrækker normalt canon når det kommer til farveprintere, da det er min erfaring at de fremstiller bedre printere. Man kommer som regl også til at betale for det ;)

Canon printeren er lidt billiger når det angår indkøb af farvepatronerne. (hvis du køber hos ex. proconsult)

Canon: http://www.proconsult.dk/katalog/m_pr/s_pr-multi/pr-multi-i/pr-ca-mpc400.html

Epson: http://www.proconsult.dk/katalog/m_pr/s_pr-multi/pr-multi-i/pr-epcx5200.html

Hvis du ønsker en printer der kan udskrive højkvalitets pics er det vigtigt at ink-jet printeren kan håndtere høj opløsning, multi-level gradation og lav opløste billeder. Før du får et flot resultat skal størrelsen på ink "dråberne" minimeres. "Dråberne" skal også placeres meget præcist og jævnt på papiret. Er der bare den mindste afvigelse vil du kunne se det på papiret - billedet mister skarphed.
Canon printeren bruger MircoFine Droplet teknologi, der utroligt præcist kan placere microskopiske dråber på papiret. - så du får utroligt flotte billeder her....

Epsons indbyggede scanner er bedre end canons der "kun" kan klare en opløsning på 36 bit (600x1200 dpi) - men det er jo ikke det du spørger om ;)

Epson skriver lidt hurtigere ud. Det burde dog ikke være en feature der vægter så meget. Hvis du ønsker en printer der også er hurtig til at skrive ud, skal du ikke vælge en ink-jet printer men en Laser. Vi må hellere lade være med at tale priser - for her et det hundedyrt ;)

Canon har indbygget flat bed scanning - smart :)

Jeg savner ved begge en beskrivelse af hvor mange sider der kan printes inden tonerskift er nødvendigt. Det er dog svært at sige, da det afhænger af hvad du printer :)

I store træk minder de meget om hinanden - men jeg vil nu vælge canon. Er udelukkende baseret på min erfaring med Canon printere, samt at den har Microfine Droplet :)
Avatar billede dinkie Nybegynder
04. september 2003 - 09:28 #3
Jeg synes nu ikke at pris forskellen på de 2 produkter her er noget at være bange for.. På edbpriser.dk kan man finde dem begge til en meget god pris og toner er meget billig at finde.

Jeg vil give dig ret i at canon klart har været de bedste i en længere periode når vi ser på udskriftskvaliteten. Dog har Epson med deres nye durabrite toner pillet lidt ved min nysgerrighed. Så det kune være interessant at høre fra en der har prøvet cx5200.

Mht print inden tonerskift så ligger begge på omkring 300 - 450 sider.. Så det er ikke her der er den store forskel det er mest i indkøb af toner - hvor mpc400 er en anelse billigere. Så over tid vinder canon på pris pr side.

De har faktisk begge flatbed scanner med canon har glasplade hvor epson har plastik. Men Epson skulle være bedre i scanner opløsningen.

Så alt i alt er det meget svært at vælge - men jeg er mest hooket på canon så det bliver nok den med mindre der er nogen der har noget godt at sige om epson.

Venter lige lidt med at give point.. :o)
Avatar billede dinkie Nybegynder
05. september 2003 - 08:37 #4
Jeg springer sgu på canon.. :o)
Avatar billede susanne_larsen Nybegynder
05. september 2003 - 16:47 #5
G** godt valg
thnx for p ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester