Jeg skal ha' udviklet en zoom funktion til et program jeg arbejder på. P.t. er alle de billeder jeg har i programmet, oprettet som et ImageIcon på 100 * 100. Billederne har jeg konstrueret så de passer til 100 * 100. Nu er det bare sådan, at det nogle gange ville være bedre hvis de eksempelvis var 50 * 50. Jeg har prøvet at ændre på ImageIcon størrelsen v.h.a. setSize(x, y). Men resultatet bliver, at der så kun vises et udsnit af, og ikke hele billedet i en mindre størrelse.
public Testing() { initComponents(); javax.swing.ImageIcon imageIcon = new javax.swing.ImageIcon("D:\\javatest\\T1.gif"); image = imageIcon.getImage(); setSize(400,400); }
private void initComponents() { jLabel1 = new javax.swing.JLabel(); jPanel1 = new javax.swing.JPanel(); jLabel2 = new javax.swing.JLabel(); jSlider1 = new javax.swing.JSlider();
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.