Dette for jeg en nullpointerException på. Jeg har prøvet kun at update et felt og det går fint, så prøvede et mere osv. men da jeg havde pstmt.setString(5, by); med så ville den ikke.
Kan PreparedStatement ikke tage mere end 5 parametre med ind eller hvad??? Hvad søren er der galt??????
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
fandt lige ud af at det var en gammel Connector jeg havde så den er skiftet ud med en ny - men samme fejl. Nu er der også kommet en anden fejl: RequestDispatcher rd = getServletContext().getRequestDispatcher("/index.jsp"); rd.forward(req,res);
Dette får jeg en IllegalStateException: forward() not allowed after buffer has committed.
//brugernavnet lægges i en sessions variabel req.getSession().setAttribute("fornavn", fornavn);
//her overfører vi kontrollen til index.jsp RequestDispatcher rd = getServletContext().getRequestDispatcher("/minKonto.jsp"); if (rd != null) { rd.forward(req,res); }//end if
}//end try catch(Exception e) { //her overfører vi kontrollen til fejl.jsp RequestDispatcher rd = getServletContext().getRequestDispatcher("/fejl.jsp"); if (rd != null) { rd.forward(req,res); }//end if this.getServletContext().log("Fejl: " + e); }//end catch
UPDATE brugere SET By='eksempel' WHERE Bruger_ID='0'
når typen er text .. er den derimod varchar er der intet problem.
for at tilgå text type skal du gøre som jeg skrev tidligere. .. jeg kan desværre ikke finde nogen begrundelse i mysql (som jeg går ud fra du bruger) om hvorfor det sker.
jeg måtte ikke endgang slette tabellen. Så jeg lavede en ny og delte statementet op i 2 og det virker. Prøvede med bare et statement og samme fejl. Bare underligt. Jeg tror det er en fejl i connectoren.
tak. Men den nye tabel jeg lavede, der brugte jeg city istedet og fik stadig samme fejl. Derfor bruger jeg nu 2 PreparedStatements.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.