Avatar billede jpman Nybegynder
05. september 2003 - 21:56 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Uskarp tekst i windows xp på en fladskærm

Jeg har netop erhvervet mig en Acer AL732 fladskærm, men sagen er bare den, at jeg synes at især teksten i windows xp står en anelse uskarpt. Det ser ud som om der er en grå skygge omkring bogstaverne i teksten - lidt svært at forklare - men det ser ud som om at der går en grå streg, venstre for og parallelt med den sorte streg der tegner bogstavet.

Muligvis gælder dette ikke kun tekst, men grafikken generelt, det er svært at se, ud over at det hele bare er lidt uskarpt.

Skærmen er bygget til at køre i en opløsning på 1280*1024 med en refresh rate på 60, det er også denne indstilling jeg anvender, så det skulle være i orden.

Hvad kan denne fejl skyldes ?

Jeg har en bærbar pc der kører windows xp uden problemer og står helt knivskarpt, således er det tydeligt, at der er noget galt med tekstens skarphed på fladskærmen.
Avatar billede johnstigers Seniormester
05. september 2003 - 21:59 #1
en opdatering på 60 Hz er for lidt. Du skal køre minimum 75 Hz - så tror jeg faktisk også det bliver klarere at se på :)
Avatar billede johnstigers Seniormester
05. september 2003 - 22:01 #2
P.s. "Skærmen er bygget til at køre i en opløsning på 1280*1024"
Der er ikke BYGGET til det som sådan - det er bare MAX opløsningen den skærm kan klare.
Avatar billede Slettet bruger
05. september 2003 - 22:14 #3
john> 60 Hz er udemærket til en fladskærm!, og en fladskærm er bygget til en bestemt opløsning

jpman. Prøv at enten slå cleartype til eller fra
http://scholarsfonts.net/cleartype.html
Avatar billede johnstigers Seniormester
05. september 2003 - 22:16 #4
Nu går jeg fandme i seng!
her sidder jeg og skriver en masse og så har det her gamle fjols bare ikke læst ordentligt!

Sorry ;)
Avatar billede Slettet bruger
05. september 2003 - 22:18 #5
godnat ;P
Avatar billede jpman Nybegynder
06. september 2003 - 07:51 #6
Jeg har prøvet både at sætte opløsningen ned og ændre refresh rate til 75 Hz, i forskellige variationer, men det ændre ikke på problemet med uskarpheden.

Jeg har ligeledes prøvet at slå clear type til og fra, det ændre dog tekstens udseende, men det fjerner ligesom ikke den grå streg/skygge, som er omkring bogstaverne - det skal lige rettes, at denne skygge er til højre for bogstavet.

Problemet er altså stadig ikke løst :(
Avatar billede jpman Nybegynder
06. september 2003 - 08:06 #7
Nu tror jeg at problemet er løst, det bestod simpelthen i, at skærmen var ude af fase, således var der nogle avancerede skærm menu funktioner, der gjorde det muligt at fin indstille skærmen. Nu skulle problemet være løst. Ellers tak for hjælpen :)
Avatar billede jpman Nybegynder
06. september 2003 - 08:06 #8
Ok
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester