11. september 2003 - 10:54Der er
5 kommentarer og 1 løsning
html i vb
hej
jeg er ved at lave en side i html, den skla bare bruges fra en computer eller en cd-rom, så er spørgsmålet er der mulighed i vb for at lave et program som på en eller anden måde includere min html fil sådan at når man starter programmet kommer det et popup ligende vindu fram hvor man så kan navigere rundt som var det i en browser?
Jo men det jeg gerne vil have er at den bliver vist i et popup vindu og det har jeg lige fået at vide at dette kan ikke lade sig gøre, på sigt ville der også være flere udviklings muligheder vis man driver noget vb ind i det!! Mokse også en anelse sjovere at rode med he he:)
Start vb, normal EXE, Ctrl+T, vælg Microsoft Internet Controls, i form1 sætter du 'controlbox' til false, evt. 'shownintaskbar' til false, 'Caption' til "", ret størrelsen på din form, sæt din browser til fuld skærm og indsæt følgende kodestump:
Private Sub Form_Load() Dim sted As String sted = Trim(App.Path & "test.htm") WebBrowser1.Navigate sted End Sub
Problemer er så bare at få den lukket igen....... Men det er en helt anden historie.
ja jeg programmmere det selv da jeg kome igang sad det alligevel i fingrende så ellera tak fof hjælpen du:)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.