Avatar billede thomaz Nybegynder
26. december 2000 - 12:19 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Java spil som kører på en server.

Et lidt overordnet spørgsmål. Sagen er den, at jeg skal til at lave et Pacmanspil som ligger på en server. Dette spil skal kunne spilles at 3 klienter. Lige pt. har jeg ikke nogen anelse om hvordan jeg skal programmere dette. Er der nogen der kan give mig nogle gode ideer til hvordan jeg kommer igang med programmeringen. Selvfølgelig skal jeg nok selv lave kode.
Avatar billede lens Nybegynder
26. december 2000 - 15:09 #1
Du kan starte med at kigge i java.net pakken.
Avatar billede lbhansen Nybegynder
26. december 2000 - 15:26 #2
Jeg synes godt nok det her forum er blevet misbrugt til opgaveløsning for datamatikere på det sidste, men at kunne sin java.net er altid en god ting:)
Avatar billede mpultz Nybegynder
27. december 2000 - 21:16 #3
Hvad med at bruge RMI eller CORBA. Se \"The Java Tutorial\" på http://www.javasoft.com/. Her er der noget om begge dele, sidstnævnte under IDL.
Avatar billede thomaz Nybegynder
30. december 2000 - 17:50 #4
Ibhansen som jeg har pointeret i mit spørgsmål er det ikke opgaveløsninger jeg søger men ideer. i det øjeblik jeg har fået nogle ideer laver jeg SELV ALT programmeringen. Jeg kunne ALDRIG drømme om at bede om færdige løsninger. Det vil jo være alt for nemt. Der er vel ikke noget i vejen om, at bede om nogle forslag så længe man selv laver løsningen.
Avatar billede lbhansen Nybegynder
31. december 2000 - 11:01 #5
thomaz>ok, tag det ikke personligt:)
Men der er desværre mange der er desværre mange der udnytter dette forum.
Hvis du endelig vil høre nogle buzzwords, så kig nærmere på java.net.ServerSocket og java.net.Socket for at se hvad man kan lave med dem.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester