Avatar billede pdj Novice
16. september 2003 - 22:55 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Kan kun pinge den ene vej?

Jeg er igang med at opsætte ICS, men jeg tror ikke min problemer har noget med det at gøre. PC1 er på internet via et LAN kort. PC2 er koblet på PC1 via to andre netkort. (Et CrossOver kabel).

PC1 kan pinge PC2 men ikke omvendt, hvad kan der være galt?

Jeg har afinstalleret ZoneAlarm og slået XP's firewall fra. Jeg har byttet netkortene. Jeg har fundet en gammel 10mb hub som jeg har brugt istedet for CrossOver kablet...

Uanset hvad kan PC1 pinge PC2 uden problemer, men ikke modsat...

PC2 kan dog godt efter en /release få fornuftige IP'er med /renew. (Selv 192.168.0.2 og 192.168.0.1 som DNS og Gateway). Når jeg pinger PC1's navn kan den godt oversætte den til en IP, men kan stadig ikke pinge den.

(Begge maskiner er Win XP pro der har køre wizarden til at opsætte ICS som hhv. host og klient.)
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
17. september 2003 - 00:20 #1
Det lyder stadig til at der er en firewall på PC1. Det er normalt dette der er galt når ping kun virker den ene vej.
Avatar billede pdj Novice
17. september 2003 - 00:41 #2
Ja, det mente jeg også. Derfor startede jeg med at installere ZoneAlarm og WFC.
Det som jeg så "glemte" var at min Cisco VPN klient installere et eller andet Determinstic Network Enhancer Miniport der åbentbart har samme virkning selvom man slet ikke bruger klienten.

Så jeg er nu kørende på en anden partition uden Cisco VPN klient. (Men i stedet en anden VPN connection manager, der heldigvis ikke giver problemer)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester