28. december 2000 - 09:24Der er
18 kommentarer og 1 løsning
HD power down
Jeg har en gammel win95 maskine. og jeg kune godt tænke mig at finde ud af hvorfor den harddisk der sidder i den går i standby mode vær 5 min og så når man flytter musen så blinker skærmen og harddisken køre vidre. Man kan ikke køre scandisk fordi den siger at der er et program som skriver til disken vilket der ikke er. hvis man trykker Ctrl+Alt+Del så er det kun explore & systray noget iriterende at min Harddisk power ned hele tiden.
Den her har jeg prøvet At instille bios\'en har slået alt power (APM) ting fra inde i windows.
Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.
Jeg fornemmer en vis skepsis overfor de svar vi giver dig både i dette og andre spørgsmål. Et af ovennævnte svar er rigtige. Det er faktisk fakta. Synd du ikke vil have hjælp. Over and out.
nopper.. jeg har altså prøvet de der løsninger før jeg oprettede spørsmålet de to ting er jo det første man kikker på når man får dette problem men da det ikke hjalp en disse så kunne det jo være at der var en der havde en anden ide.
jeg er glad for jeres svar men det er ikke de rigtige svar.
Gå ind i dit kontrolpanel og find mappen med strømforsyning. åben den og vælg diskdrev. her kan du indstille hvor lang tid det skal tage for den før den går på standby.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.