Avatar billede jonbdk Nybegynder
23. september 2003 - 08:56 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Tjek åbne porte bag firewall

Hej
Jeg sidder til daglig på en uddannelses institution med en heftig firewall.
Jeg har brug for at kende nogen åbne porte (så jeg kan køre ex. remote desktop den vej).
Kan man vha. et program sætte den til at scanne op mod ex. en IP, så den tjekker hvilke porte der er åbne?
Avatar billede bufferzone Praktikant
23. september 2003 - 09:06 #1
Ja det gør der da. Den mest kendte portscanner er Nmap fra www.insecure.com, men på denne liste kan du finde de 75 mest anvendte værktøjer til forskelligt netværks analyse m.m.

http://www.insecure.org/tools.html
Avatar billede jonbdk Nybegynder
23. september 2003 - 09:10 #2
Der er mange programmer, og jeg har prøvet flere af dem, men til mit formål, ved jeg ikke lige hvilket program. Jeg vil gerne køre Win platform (kan evt. køre linux), Jeg vil gerne have en list over hvilke porte der er åbne - jeg havde forestillet mig noget med, at jeg fra skolen kunne scanne op mod en ekstern computer(IP) som jeg ved er offentlig tilgængelig på alle porte, og så giver den mig en liste over hvilke porte der er åbne - kan du anbefale mig et program til det?
Avatar billede squashguy Nybegynder
23. september 2003 - 13:28 #4
nmap fåes nu altså også til windows...
Avatar billede jonbdk Nybegynder
19. november 2003 - 01:16 #5
Jeg har ikke lige kunnet se, hvordan jeg skal bruge den til mit formål - Jeg kan scanne og se hvilke porte er åbne på en computer, men nu vil jeg gerne scanne en firewall for at se, hvilke porte er åbne i den - det er dog nogle glimrende værktøjer og du får point bufferzone
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester