23. september 2003 - 21:32Der er
9 kommentarer og 1 løsning
installere styresystem
Jeg var igang med at geninstallere win 2000 "oveni det gamle", men modet svigtede mig vist på halvvejen. Nu kommer, naturligt nok, spørgsmålet frem på skærmen, om jeg vil starte win 2000 eller installere win 2000. Der er ingen problemer i at vælge normalt, men er der problemer i at jeg færdiggør geninstallationen? Får jeg problemer med drivere osv. Og hvor meget skal jeg "svare på undervejs" Jeg er ikke ferm i det her, som det nok fremgår!! Har nogen et svar ville jeg være taknemmelig.
Det er nok umuligt at give dig et svar på. Det er lidt ligesom at stå med et ben på hver side af åen - det er sjældent man klarer sig tørskoet ud af det ;o)
Men hvis du kan starte normalt, har du jo ingen problemer. Tag backup af dine ting og prøv så en reperation igen. HenningA
Det du har "nået" er at windows 2000 installationen har kopieret filerne over på harddisken samt rettet i din boot.ini. Det er derfor du har valget. Om du skal/tør fortsætte er selvfølgelig helt op til dig, men det eneste du skal være sikker på er at du har din cd-kode, for den vil du blive spurgt om undervejs. Ellers er der ikke rigtigt nogen problemer i at installere oveni. Hvis du vælger ikke at forsætte, skal du sige til og vi kan så hjælpe dig med at fjerne den overflødige linie, så du slet ikke kan vælge at færdiggøre installationen.
Du m¨å aldrig installere et nyt styresystem oven i det gamle! Du skal slette den gamle partition først, oprette en ny, formatere og geninstallere det nye OS, det andet kommer aldrig til at køre ordentligt.
Jeg prøver som du siger. Tiden giver mig ikke mulighed lige nu, men på den anden side er det jo længe siden du har svaret. Jeg vender tilbage hvis det giver problemer. Tak for hjælpen.
Jeg prøver som du siger. Tiden giver mig ikke mulighed lige nu, men på den anden side er det jo længe siden du har svaret. Jeg vender tilbage hvis det giver problemer. Tak for hjælpen. (det andet var vist forkert "rude")
Du beder den eller dem du vil give point om at lægge et svar. Efter følgende kan du så acceptere svaret fra en bruger, eller trykke avanceret og fordele point mellem flere svar.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.