28. december 2000 - 14:30Der er
1 kommentar og 2 løsninger
Gennemsigtig Ramme!
Hej!
Glædelig Jul allesammen!
Kan det virkelig passe at det ikke kan lade sig gøre at gøre en ramme (frame) gennemsigtig i VB6.0??
Det jeg er interesseret i er en property, der ligner den property, der findes for en UserControl, der hedder BackStyle, der for en UserControl kan sættes til Transperant!
For det første er jeg ikke sikker på om det er muligt at lave en transparent i VB. Hvad du istedeet kan gøre er at benytte dig af en teknik kaldet Bit Block Transfer. Denne teknik går ud på at man farver det man vil gøre transparent sort. Derefter opretter man en såkaldt maske som farves hvid i det område hvor det originale billed skal være transparent og sort i det non-transparante område. Disse to billeder kombineres nu med funktionen BitBlt og man vil have et billed som har transparent baggrund.
Dette er en ultrakort beskrevet gennemgang og hvis du vil have den lange version så kan jeg sende dig noget kode og vejledning.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.