I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
ASP.NET button: <asp:Button id="Button1" runat="server" Text="Button"></asp:Button>
og så skal du Codebehind skrive: Protected WithEvents Button1 As System.Web.UI.WebControls.Button
Private Sub Page_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load Button1.Attributes.Add("onclick", "jspopup()") End Sub
Det nytter ikke noget bare at sætte den linie ind et eller andet tilfældigt sted i din aspx fil. C# fungerer serverside, dvs. du skal enten insætte linien et relevant sted i din codebehindfil (ender med .cs) eller i toppen af din aspx fil i stil med det her:
} </script> Jeg antager at du har defineret en C# variabel pageID et eller andet sted i din kode. Dette vil få et popup vindue op hver gang der bliver trykket på button1. Desuden skal du i din aspx fil hvor du indsætter din button huske at erklære den som en server control dvs: <asp:Button id="Button1" runat="server" Text="Button"></asp:Button>
Ups, det er fordi jeg har skrevet forkert. Det skal se sådan ud (læg mærke til "" imellem +pageID+): Button1.Attributes.Add("onclick","java script:alert('"+pageID+"');");
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.