06. oktober 2003 - 07:22Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Sun kontra oracle java konflikt.
Jeg bruger jævnligt en hjemmeside (told og skat) der bruger de sun's java 1.3.1_06, nu har jeg så fået et program installeret som bruger Oracle's jinitiator til at afvikle sin applikation. Problematikken består så i at disse to java åbenbart ikke kan tale sammen, hvis jeg går ind på T&S's hjemmeside og derefter åbner den anden applikation får jeg at vide "unable to connect to virtual machine". Jeg er ikke den store java haj, men kan det ikke lade sig gøre at få de to til at spille sammen?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Jinitiator er version 1.3.1.9. Jeg har forsøgt at få oracles applikation til at køre på java, men det kører ufatteligt langsomt. Hvordan kan jeg sætte den op til ikke at bruge en default JVM? Er der noget med at fjerne fluebenet inde i konsollen, så har jeg prøvet det.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.