Avatar billede jabp Nybegynder
01. januar 2001 - 15:47 Der er 4 kommentarer og
4 løsninger

FAT eller NTFS

Under en installation af win NT 4.0 Server, spørge den om din Harddisk skal formateres med Fat eller Ntfs.

Hvad er bedst ??
Avatar billede jabp Nybegynder
01. januar 2001 - 15:52 #1
Hallo, sover alle
Avatar billede carsten_lusk Nybegynder
01. januar 2001 - 15:56 #2
du skal helt køre med NTFS, det er meget bedre end FAT16
Avatar billede omdal Nybegynder
01. januar 2001 - 16:00 #3
Ja som Carsten lusk siger så klart vælg ntfs, da det er mere stabilt .. Eller maget stabilt =o)


*** Corperati
Avatar billede chruker Nybegynder
01. januar 2001 - 16:02 #4
Jeg vil gerne give luskeper ret. FAT16 kan maks indeholde 2 GB plads, der kan ikke sættes noget sikkerhed. NTFS er NT\'s medfødte filsystem, det som det er skabt til. Den kan kun læse FAT16 for at bevare lidt data kompatibilitet med andre systemer.
Avatar billede arnehenriksen Nybegynder
01. januar 2001 - 16:07 #5
Det kommer an på om det er en maskine der skal køre multiboot. Er det det skal du køre FAT16. Ellers kør for alt i verden NTFS.

FAT16 er det eneste filsystem der kan ses af både windows 95, 98 og NT. Begrænsningen er at partitionen maksimalt kan være på 2 GByte, hvilket betyder at en 20 GByte disk bliver til 10 drev på denne måde.

NTFS er det mest stabile filsystem til en NT server/workstation. Det har selvfølgelig den ulempe at du ikke kan defragmentere dette uden brug af tredjeparts programmel, men \"fejlen\" bliver ophævet af stabiliteten af filsystemet. Boot partitionen kan maksimalt være på 4 GByte, men efterfølgende partitioner er uden begrænsninger i praksis.
Avatar billede cyberesben Nybegynder
01. januar 2001 - 18:43 #6
Hvis jeg var dig ville jeg køre Windows 2000, da det både kan installeres på NTFS, FAT16 og FAT32
Avatar billede jabp Nybegynder
01. januar 2001 - 19:07 #7
Nu har jeg jo købt NT så er det da dumt at købe en anden.
Avatar billede cyberesben Nybegynder
01. januar 2001 - 19:16 #8
tja ok, sådan kan man godt se på det... hvis man gider betale for al sin software
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester