Avatar billede trp79 Nybegynder
13. oktober 2003 - 23:45 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Fra null layout manager til diverse layout manager

Hejsa
Jeg er ved at et program som er skrevet "i hånden". Nu er jeg så ved at flytte det ind i et IDE (Oracle JDev9.03), hvilket medføre at jeg er ved at tegne min gui igen her. Jeg har i den "håndtegnede" version ikke brugt nogen layout manager og knap nok brugt paneler(JPanel). Det kunne jeg dog godt tænke mig at rodde bod på under gentegningen af guien i JDev, så derfor kunne jeg godt tænke mig nogle ideer til hvilke områder jeg bør smække i et panel og hvilken layout manager du vil foreslå jeg bruger i det pågældende panel. Man kan se hvordan hvordan det "håndtegnede" ser ud her: http://www.confunded.dk/TP/kundekartotek.JPG
Jeg ved ikke om det er for svært at forklare med ord hvordan du synes det skal gøres, men ellers er alternativet vel at downloade billedet, åbne det i et tegneprogram og omkredse de områder man mener skal i et panel, have en layout manager osv. Det kan mailes til trp@doek.dk hvis du vælger den løsning.

Lige et extra spørgsmål...
Min gui-kode kommer til at fylde rigtigt mange linier, hvordan ville du dele det op i klasser hvis det var dig?
Ville du lave en klasse med alle actionlisteners osv hvis det var dig eller?

På forhånd tak, mvh
Torben
Avatar billede trp79 Nybegynder
14. oktober 2003 - 20:14 #1
Så har jeg fået et foreslag fra Carsten_, som jeg vil prøve at arbejde videre med :) Det kan se på http://www.confunded.dk/TP/kundekartotek-carsten.jpg
Avatar billede _carsten Nybegynder
14. oktober 2003 - 20:27 #2
Svar
Avatar billede trp79 Nybegynder
14. oktober 2003 - 20:36 #3
Mange tak for hjælpen Carsten

Mvh
Torben
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester