15. oktober 2003 - 11:22Der er
10 kommentarer og 2 løsninger
Netværk WinXp-Win98
Jeg har lavet et netværk mellem en WinXP og en Win98 maskine. Det fungerer også fint, jeg kan læse filer begge veje. Til gengæld har jeg prøvet at sætte et spil op mellem maskinerne, men det vil de ikke acceptere.
Jeg har sat det manuelt op - altså IP -adresserne og der ligger også både TCP/IP og IPX protokoller bå begge maskiner. Måske skal det nævnes, at jeg på XP-maskinen også har internetadgang via kabel.
Nu er jeg ikke den store spillehaj, men netværk det ved jeg til gengæld lidt om. Og jeg ved at det kan give noget rod og køre med flere protokoller. Mit råd / svar vil være at fjerne IPX - såfremt at spillet ikke kræver at det er inst.
Før i tiden da jeg havde 2 Win98 maskiner i stedet for 98/XP fungerede det fint med både IPX og TCP/IP protokollerne installeret på begge maskiner. Men det er da et forsøg værd, selv om jeg ikke rigtigt tror på det.
Gå ind på din XP maskine og tilføj din Win98 maskine som bruger, så skulle det gerne virke. WinXP blokere da den ikke kender det brugernavn som du logger ind med fra win98. i XP -> kontrol panel-> bruger konti.
Så forstår jeg bare ikke helt, at netværket fungerer udmærket, undtagen når man spiller.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.