Avatar billede clausjul Nybegynder
20. oktober 2003 - 09:36 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

VS.Net 2003 og User Controls

Er det muligt at lave noget, som laver en popup, ligesom når man skriver <asp: og så kommer der en liste over alle controls tilknyttet <asp: - men her ønsker jeg at det sker for user controls. Det er lidt træls at taste user controls manuelt..
Avatar billede odegaard Nybegynder
20. oktober 2003 - 17:57 #1
nej lav en custom control i stedet.
Avatar billede clausjul Nybegynder
20. oktober 2003 - 22:42 #2
Er der forskel mellem user control og custom control? Hvordan laver man en custom control?
Avatar billede odegaard Nybegynder
21. oktober 2003 - 00:57 #3
Custom controls skal compiles til DLL'er.

Du kan læse mere her:
User Controls:
http://samples.gotdotnet.com/quickstart/aspplus/doc/webpagelets.aspx

Custom Controls:
http://samples.gotdotnet.com/quickstart/aspplus/doc/webctrlauthoring.aspx
Avatar billede clausjul Nybegynder
21. oktober 2003 - 17:54 #4
Jeg er vist på det rette spor, men hvordan laver man så ToolBoxData til VS.Net?
Avatar billede odegaard Nybegynder
21. oktober 2003 - 22:47 #5
Prøv at lave din Custom Control som et projekt i VS.NET. Den vil hjælpe dig med syntax'en herfor. Det er typisk sådan at det angives i [...] umiddelbart før man erklærer controllen.
Anyway, det er et større kapitel for sig selv, så jeg vil igen tillade mig at henvise til det store internet:
http://www.devarticles.com/art/1/273

Får du først blod på tanden, kan jeg anbefale "MS Press - Developing Microsoft ASP.NET Server Controls And Components".
Avatar billede clausjul Nybegynder
22. oktober 2003 - 07:41 #6
Tak for hjælpen. Så ved jeg i hvertfald hvor jeg skal hen!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester