24. oktober 2003 - 21:35Der er
22 kommentarer og 2 løsninger
Flere sites - struktur?
Jeg er i gang med at lave flere sites, som hører under samme domæne, og er i tvivl om hvordan man skal holde orden på alle html filer og billederne?
F.eks.
www.domæne.dk: site 1: 25 stk. html + billeder site 2: 35 stk. html + billeder site 3: 15 stk. html + billeder
Og første side på f.eks. site 2, skal vel heller ikke hedde index?
Jeg laver det i Dreamweaver, og har foreløbig defineret de forskellige sites, og regner med at jeg kan mixe dem sammen til sidst, men spørgsmålet er hvad der er smartest?
index/default sider loades normalt unden man refere til dem.. så hvis du har en index fil i hver mappe loades den hver gang men gå inde i mappen som www.domæne.dk/mappe
hvordan mener du om mappe strukturen kan finde ud af det? det kommer jo nok an på hvordan du laver det site..
men du kan jo henvise hver site fra www.domæne.dk med et link til www.domæne.dk/mappe_a og dens index fil vil loades..
jeg bruge selv det system, så jeg skal bare henvise tilwww.domæne.dk/mappe også klarere index filen resten
miss-q> er min metode ikke brugbar? den er da meget simpel og lige til at gå til.. hvis du har samme struktur, og mixer dem bagefter, vil du ikke få problemet..
Det er nok en dårlig idé at blande ALLE htm sider sammen (når der er tale om så mange). Vil nok lægge hver site i en mappe for at holde mere styr på det.
personligt, ser jeg og bruger domæne.dk/mappe_a osv da man så KUN har de filer der er tilknyttet det site i den mappe.. hvad der er i resten af alle mapper er fuldkommen ligegyldig.. da mappe_a kun kan se hvad der i mappe a (med mindre du beder den om andet)
med den donmæne.dk/mappe_a så kan du have xxx antal selvstændige sites, som du kan forbinde under domæne.dk
eks: www.domæne.dk, der kan index filen henvise til alle under mapper som eks www.domæne.dk/mappe_a www.domæne.dk/mappe_b www.domæne.dk/mappe_c www.domæne.dk/mappe_d
så du linker bare til mappe_x også klare index filen resten..
jeg har lige kigget på det, og det er det samme som rkhdk's.. den såkaldte "omvendt subdomæne"-ting.. han nævnte den 35 sekunder før jeg gjorde :) det er ærgerligt at vinduet ikke automatisk opdateres som et chat-vindue :)
Bufferzone og jeg deler (han kom kun med 1 svar, som egentlig ikke var løsningen)....
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.