Avatar billede sorenriis Nybegynder
26. oktober 2003 - 17:02 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Større Skriftlig Opgave i Fysik - ideer til emne?

Jeg skal skrive stor skriftlig opgave i Fysik på gymnasiet..

Nogle der har nogle ideer til hvad jeg kan skrive om?

Det må gerne være et projekt hvor jeg skal bygge en eller anden ting - det er ihvertfald det jeg forestiller mig, da jeg tror jeg vil finde det "sjovest"..

Jeg har selv et par emne-ideer, men måske der var nogle der havde nogle andre (og bedre)?

På forhånd tak,
Søren Riis
Avatar billede driis Nybegynder
26. oktober 2003 - 17:16 #1
Tja, hvad med f.eks. at bygge en primitiv udgave Cavendish' apparat og forsøge at måle gravitationskonstanten med det - og sammenligne med tabelværdier ?

Eller måle forholdet mellem elektronens ladning og masse ? (Her kan du dog nok ikke bygge noget apparatur selv - med mindre dit gymnasies laboratorium er udsædvanligt veludstyret :-)
Avatar billede sorenriis Nybegynder
26. oktober 2003 - 17:58 #2
driis < har du selv prøvet at bygge en primitiv udgave af Cavendish' apperat? Eller har du lidt kendskab til hvor jeg kan søge yderligere information?

For jeg synes faktisk det lyder ret interessant...
Avatar billede driis Nybegynder
26. oktober 2003 - 18:19 #3
Jeg har kun prøvet at måle konstanten med et færdigt apparat, det gjorde vi da jeg havde fysik på HTX.

Du skal nok spørge din fysiklærer om det er et overkommeligt projekt. Jeg er heller ikke sikker på, hvor gode resultater, du kan få med et "hjemmebygget" apparat - om du overhovedet kan lave noget, der kan bruges i praksis, med de midler og den tid, du har til rådighed.

Jeg husker desværre ikke min gymnasiefysik så godt, så jeg kan ikke hjælpe dig så meget. Men jeg har da en rapport om emnet, du må se, hvis du har lyst. Jeg mener dog at kunne huske, at den har nogle mangler hvad angår forklaring af Cavendish' apparatets virkemåde - men det vigtigste, samt beregninger og resultater er der.
Avatar billede sorenriis Nybegynder
26. oktober 2003 - 18:20 #4
driis < den vil jeg da sådant set gerne se.. hvis det er muligt.. du må gerne sende den til riis2002@hotmail.com...
Avatar billede driis Nybegynder
26. oktober 2003 - 18:27 #5
Avatar billede lars_resulture Nybegynder
27. oktober 2003 - 21:48 #6
Du kan også lave et projekt med halvledere/transistoren.
Her kan du bygge diode-radioer, en lille transistor forstærker eller lign.

Rapporten vil så bestå i at beskrive hvordan/hvorfor halvlederene virker.
Meeen hvis du ligefrem får en færdig rapport leveret i skødet... Tjaa...
Men det må du selv om.
Avatar billede sorenriis Nybegynder
16. november 2003 - 20:56 #7
Jeg har valgt at lave noget om aerodynamik.. Så det skal nok blive interessant..

Nu er spørgsmålet bare hvem der skal have de points jeg har uddelt... :-S
Avatar billede sorenriis Nybegynder
16. november 2003 - 20:57 #8
Jeg har valgt at skrive om aerodynamik - det lyder interessant synes jeg..

Nu er spørgsmålet så bare hvem der skal have de points jeg har stillet til rådighed for den der kunne hjælpe mig her.. :-S
Avatar billede driis Nybegynder
16. november 2003 - 23:51 #9
Rigtigt, du må hellere få afsluttet spørgsmålet. Husk, du bestemmer selv hvor mange point du vil give for svaret.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester