Avatar billede perhans Novice
27. oktober 2003 - 14:30 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Rækkevidde på trådløst netværk

Jeg har et trådløst netværk på den gård hvor ejg bor der består af en Netgear ME102 access point og et PCI trådløst netværks kort der sidder i en desktop maskine. De to dele sidder ca. 40 meter fra hinanden og der er ikke noget imellem der burde forstyrre signalet særligt meget, dvs. der er ikke noget metal, beton aller et akvarie, kun alm. gips vægge og eternit tag.

Problemet er at på trods af den korte afstand kan jeg kun få de to enheder til at se hinanden hvis mindst den ene af dem står i et vindue der vender mod den andens placering, hvilket er umuligt at få til at virke i praksis.

Er der nogen der kan give mig et godt (og billigt) råd til hvordan man kan få det til at virke?

Jeg vil med det samme sige at jeg kan ikke pille antennen af ACen og erstate den med en "Cantenna", da de originale antenne er fastmonteret.
Avatar billede overload.dk Nybegynder
27. oktober 2003 - 16:12 #1
Min erfaring med trådløst netværk er at signalet daler hurtigt afhængige af hvilke produkter man køber. Vil derfor også høre om dit PCI trådløse netkort hvad det er for et mærke?

Alternativt så må du jo ud og have fat i et accesspoint mere, der kan fungere som repeater af signalet (evt. en hvor du kan skifte antennen ud).
Avatar billede bufferzone Praktikant
27. oktober 2003 - 16:49 #2
Det er meget afhængig af lokale forhold og derfor meget svært at sige noget generelt om. Et lidt koncervativt bud, der vil kunne opnås under et bredt gennemsnit af forhold er 30 meter inden dørs og 100 meter udendørs.

Forhold der nedsætter rækkeviden:

Metal dæmper og afskærmer signalet, mange huse bruger Aludampspær som isolering, dette virker afskærmende/dæmpende/reflekterende og kan forstyrre signalet enormt, under de forkerte forhold, vil et accesspoint kun rægge i det lokale den står.
Elektronisk støj fra andet elektrisk udstyr forstyrre også meget. Noget sådant udstyr kunne være maskiner, aircondition, ventilering, andre systemer. Elektrånsik støj kan komme fra andre bygninger eller andre lejligheder i samme bygning. Afskærmning af dette udstyre kan hjælpe.

Forhold der forøger rækkeviden.
Placering af antenner er meget vigtigt, kan du opnå line-of-site kan rækkeviden forøges en del, afskærmning de rigtige steder kan også forøge rækkevider.
Brug af retningsbestemte antenner er en klog ting, dels kan det forøge rækkeviden hvor der er brug for det og nedsætte rækkeviden der hvor det ikke ønskes. Med særlige antenner (f.eks. D-link) kan du opnå rækkevider på op til 10 Km
Avatar billede perhans Novice
05. november 2003 - 15:37 #3
Mit PCI netkort er et Linksys WMP54G.

Der kan muligvis være brugt Alukraft dampspær i det hus hvor jeg bor men når jeg holder APen op i vinduet hvor der er direkte udsyn til der hvor desktop computeren står er der stadig problemer med at få hul igennem. Signalet bliver dog bedre.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester