Er der nogen der har en ide om hvordan man trækker ms-dos ud af en win98 cd? Jeg brug for en ægte version af dos, men jeg har ikke plads på min ntfs formaterede hd (og heller ikke tid og lyst), til installere windows 98, for at kopiere \Windows\Command fra den. Jeg har kigget lidt i cab-filerne, men jeg kan ikke helt bestemme hvad der hænger sammen til dos.
Jeg har lavet en lille partition (150 mb), hvor jeg havde den plan at installere div. spil gamle spil(jeg orker ikke at tage kampen op men win xp, om at få dem til at virke). Altså en dualboot med xp OG dos.
errhem.. mit diskette drev har det med at være lidt ustabilt (og jeg har altid haft dårlige erfaringer med dem) så jeg ville godt have en ren hd-løsning. Når jeg først har fået fat i dos'en så kan jeg godt ordne resten, det er bare få fat i den. Jeg ved jo den ligger på den cd jeg sidder med.
Hvis du skal have en partition til gamle spil, ville det nok være mere hensigtsmæssigt at få fat i en "ægte" DOS. Prøv at søge her på Eksperten, for der findes en del henvisninger til steder, hvor man kan finde en sådan DOS
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.