Min computer får ikke IP
2 spørgsmål:1. Jeg havde min bærbar med i skolen i dag, da jeg troede jeg kunne komme på Internettet deroppe. Men min computer fandt ikke en af de rigtige IP'er, jeg har gjort hvad der stod i skolens vejl. og sikret mig at netkortet virker og det virker for de andre i klassen.
2. Da jeg kom hjem igen får den ligepludselig heller ik nogen IP herhjemme, jeg har mine computere forbundet til en switch og så en router og derefter til Internettet.
Her hjemme bruger den det faste netkort, med ledninger. I skolen bruger jeg et trådløst, som sidder i de der specielle bærbare porte i siden.
Begge steder får jeg følg. fejl:
Repair Connection:
The following steps of the repair operation failed:
Renewing the IP address.
Please contact your network administrator or ISP.
Hvis jeg vil logge på MSN herhjemme siger den at jeg muligvis er bag en firewall som forhindrer adgang. Jeg har deaktiveret den firewall i McAfee og Windows XP, den i routeren connecter de andre computere fint igennem til Internettet.
Jeg har installeret IPX, TCP/IP, NetBIOS.
