Avatar billede Slettet bruger
06. november 2003 - 15:53 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Hjælp til nåde med ocx og en form

Hej jeg er ved at lave et lille program som jeg har valgt at udvikle et par ocx filer til, men mit problem er at jeg har et foto på min form som jeg gerne vil have over på baggrunden af min ocx, dog kun den del den dækker over.
har prøve at arbejder med at gøre min ocx transprant, men så kommer der ander problemmer så jeg håber lidt på der er en der kan komme med lidt kode som kan hjælpe mig..
Avatar billede joern Nybegynder
06. november 2003 - 18:22 #1
Hej.

Jeg er desorienteret.  En ocx skal da ikke være synlig?

M.v.h.  Jørn
Avatar billede Slettet bruger
07. november 2003 - 12:07 #2
Hej joern, det jeg er ved at lave er et menu system. I min form har jeg så et foto og min ocx er så det icon eller program jeg eller bruger ønsker at start.

Mit problem er så at når jeg har det over foto ser det ikke særlig godt ud.
Avatar billede joern Nybegynder
09. november 2003 - 10:14 #3
Hej.

Jeg har næppe forstået dit problem, men kører du med højeste antal farver - 32 bit?

M.v.h. Jørn
Avatar billede Slettet bruger
12. november 2003 - 12:29 #4
Jørn, Ja det gør jeg. mit problem er at jeg er ved at lave et menu system hvor jeg bruger en ocx som en del af menu, det skal være sådan at når en bruger opratter en genvej kommer der en ocx på. med alle de oplysninger, jeg smider den på en form, som også skal have en baggrund og det er her jeg får problemmer da jeg gerne vil have den ocx til at tage det grafik den bliver lagt på og køre som baggrund så man ikke kan se anden en det icon og den teks til det link. men jeg kan ikke lave text felt hvis jeg laver min ocx gemmensigte.
Avatar billede Slettet bruger
09. juni 2004 - 01:34 #5
lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester