Avatar billede jqrn Mester
06. november 2003 - 17:07 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

PPPoE på firmaPC og router

Jeg har et lille lokalnet (se evt. http://www.eksperten.dk/spm/421433) hvor routeren kører PPPoE dvs. jeg kører ikke en PPPoE klient på PC'erne.

Nu vil jeg gerne tilslutte en firmaPC:
Windows NT, bærbar m. dockingstation.
Jeg kan ikke ændre konfiguration ret mange steder.

Normalvis (uden router) gør jeg det ved at starte en PPPoE klient, taste brugernavn+password og så er der hul igennem til internettet. (senere starter jeg så VPN for at komme på firmaets net).

Jeg har forbundet dockingstationen med routeren og dioden lyser. På PC'en har jeg ikke internet adgang! PPPoE klienten kan ikke kontakte serveren (det burde heller ikke være nødvendigt). Jeg kan ikke fra browseren få kontakt med routeren. I kontrol panelet er der "PPPoE service" og når jeg åbner den står status til at være "running"! men subservices er ikke enabled. Jeg kan ikke starte VPN klienten (som forventet).

Routeren har aktiveret firewall, NAT men ikke MAC adresse filtering.

Hvordan får jeg internetadgang fra min firmaPC?

/jqrn
Avatar billede kenp Novice
06. november 2003 - 17:16 #1
egenskaber fo rinternet ->forbindelse ->flyt den ned til brug altid netværksforbindelse.
Avatar billede jqrn Mester
06. november 2003 - 19:50 #2
Jeg forstår ikke hvad du mener.
Avatar billede kenp Novice
06. november 2003 - 19:52 #3
når du har internet explorer åben gå i funktioner og indstillinger, vælg fanebladet forbindelse ->flytmarkeringen ned til brug altid netværksforbindelse.
Avatar billede jqrn Mester
06. november 2003 - 20:48 #4
OK, jeg er med. MEN
- der er ingen netværksforbindelse (det er ikke kun et browser problem)
- PC'en er normaltvis på LAN enten på mit arbejde eller via PPPoE klienten og ADSL (uden router)
- jeg kan ikke rette i den angivne menu

Min fornemmelse er, at PC'en (+dockingstationen hvor "netkortet" sidder) ikke kan se routeren.
Avatar billede kenp Novice
07. november 2003 - 08:23 #5
du kan jo kontroller om du får en ip-adresse!

start ->kør ->cmd ->ipconfig
Avatar billede jqrn Mester
07. november 2003 - 21:27 #6
god ide! Det havde jeg sådan set, men det var fra LAN'et på arbejdet. Da jeg renew'ede fik jeg en IP fra routeren og routeren blev DHCP server - og nu spiller det hele :-)

Ken opret lige et svar ikk :-)
Avatar billede kenp Novice
07. november 2003 - 21:30 #7
.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester



IT-JOB

Unik System Design A/S

Senior HR Business Partner

Teknika - Copenhagen College of Technology Management and Marine Engineering

It-supporter


White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis