Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.
Denne kategori handler om billedbehandling og er ikke ment som et sted hvor man kan få det lavet for sig. Sådan er Admins holdning, se tidligere link. jeg mener selv at denne kategori er gået hen og blevet en stor Job-annonce på det sidste, derfor mener jeg at det skal fkyttes.
Prodic, du kan vel være ligeglad. Der er jo åbenbart nogle folk der hjælper ham alligevel.
Man må sgu da ikke lave om i et logos farve, det strider imod reglerne. Jeg tror han mener at det er baggrundsfarven. Og desuden så tror jeg, at han forventer, at i sender forslagene i en mail til ham...
misskat >> det skal du ikke være helt sikker på... flere firmaer har logoer i flere farver alt efter hvilken farve baggrund selve logoet ligger på... Det er ikke ofte, men det er set :)
Ja ja, det er jeg godt klar over. Men man kan da ikke bare som privat person, bare tillade til at ændre sådanne ting, uden en særlig tilladelse. Man kan få en bøde for det...kender nogle tilfælde, hvor der har kørt mindre sager, pga. sådan en detalje.
Så man skal have tilladelse fra reklamebureauet/firmaet, der har tegnet logoet.
Desuden så synes jeg ikke, at det er nogle særlig pæne resultater der er kommet op her. Ret grimme og grumsede...meeeen, det var sgu da også nogle underlige mål/størrelser at komme med, og nogle gyselige bg-farver.
Tydeligt at se, at der er krimset og kramset i Photoshop, for at opnå et hæsligt resultat på 3 sec. Det skal laves i Illustrator, hvis man skal have et så nogen lunde resultat. *GG*
misskat >> når man beder om ændringer i et lille antialiaseret billede man gerne vil forstørre op går det aldrig godt :) det er også fuldstændigt korrekt at et godt resultat kræver at man arbejder på en vektor model i Illustrator (der er måde med galskaben for hvad jeg laver for eksperten point) men igen, hvis sniperdog giver os ordentligt materiale at arbejde med, så :)
klas : Nej det er da ikke det samme. De 2 kategorier kan ikke sammenlignes.
Misskat/Trine : Tror du selv jeg har skrevet et indlæg til Admin hvis jeg var ligeglad? Der sidder mange i denne kategori, som hellere end gerne vil hjælpe men der sidder endnu flere i f.eks Fri Debat. Faktisk sidder der vel også nogen der bruger Illustrator..og den kigger vel ikke så meget igen i denne kategori vel? Og når du nu er der, hvorfor hjælper du ham så ikke? Jeg vil gerne lave et logo til ham, men det bliver ikke i denne kategori og ikke for Point.
Fordi det som regel er løsninger folk skal bruge i den kategori der hedder ASP, her er det ikke en løsning men en udarbejdelse. Det beder vel heller ikke folk i HomeSite-kategorien om at lave en hjemmeside for dig vel?
Jeg er bare lidt træt af at folk forventer at få lavet logoer/bannere i denne kategori, når den nu burde handle om hjælp/løsninger til billedbehandlingsproblemer. Ikke færdige udførte løsninger.
Prodic->> Hvorfor bliver du så her i dette spørgsmål, hvis du ikke synes det er relevant for kategorien? Ikke fordi jeg er imod dine synspunkter, for du har fuldstændig ret. Men man er efterhånden så vant til, at finde småjobs hist og her. Det kan sgu være en helt gåde...\"Hvor skal jeg nu finde et lille design-job henne i dag...hm, lad mig prøve billedbehandling\" Men det er jo trods alt op til folk selv, hvor de vil placere deres opgaver til andre. Jeg tror ikke Admin gider at gøre ret meget ved det...men det kunne være dejligt, med lidt orden i emnerne. Vi må se med tiden.
Hvorfor jeg ikke hjælper? Hmmm, lysten er ikke så stor, idet jeg ikke tror det er et seriøst spørgsmål. Se, Snoperdog har ikke skrevet en eneste kommentar til nogle af eksemplerne. Dette spørgsmål vil sikkert aldrig blive afsluttet. Han har sikkert snuppet et af de grimme eksempler der er lavet. Tror du ikke?
misskat -> Jeg bliver fordi, jeg har den holdning at det skal flyttes. Og den har jeg gjort opmærksom på, I/Du har så svaret og jeg svarer jeg såmænd bare på dem. Derfor er jeg her endnu!
Sakset fra Informationer : \"Opret spm.\" Når du er logget ind, kan du oprette et spørgsmål. Det er vigtigt at bruge tiden på at finde en kategori, som dækker dit spørgsmål bedst.
Og jeg mener ikke at det her spørgsmål har noget som helst med en evt. løsning af et Billedbehandlingsproblem men derimod en lille beskrivelse af et Job, og det er ikke det kategorien skal bruges til ihenhold til Admins kommentar. Så det er ikke op til folk selv hvor de placere dem, nogle ganske enkelt for malplacerede. Og der er orden i emnerne. Folk skal bare være vågne når de opretter deres spørgsmål, så var det meget nemmere. ;-)
Og ja, mon ikke dette spørgsmål ender i bunken over ubesvarede spørgsmål. Desværre for Snooperdog! Og han har nok nappet en af de knap-så-heldige forslag. Undskyld til alle, det var heller ikke meget der var at arbejde med.
Slut herfra. Det glæder mig da trods alt at vi er enige.
Det var da så lidt - Det med øllene må vente . .fik 1 times søvn i nat .. tror jeg går i seng lidt inden jeg tager i byen i aften . . . :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.