Avatar billede cdc Novice
10. november 2003 - 11:28 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

mærkelig linieskift i word

Jeg har en kunde som spørger hvorfor word laver dette mærkelige linieskift...! Hvis man skriver

Hans Hansen
2300  København S (dobbelt linieskift mellem postnr & by)

og klikker enter kommer det til at se således ud

Hans Hansen
  2300    København S
  2301   

Er office 200 præmium pakken

/cdc
Avatar billede cdc Novice
10. november 2003 - 11:32 #1
vil dog lige sige hvis man holder shift nede og klikker enter er det i orden.

dobbelt linieskift = dobbel afstand
Avatar billede henrikgn Nybegynder
10. november 2003 - 11:32 #2
Det har noget at gøre med at den opfatter nummereringen (postnummeret) som starten på en punktopstilling...

Det kan slås fra under Indsæt --> Autotekst --> Autotekst. Her vælges fanen "Autoformat under skrivning" og "Automatiske opstillinger med punkttegn" fra fravælges i en lille boks.
Avatar billede krohn Praktikant
10. november 2003 - 11:36 #3
Det er fordi at der i autokorrektur er slået automatisk nummerering til..
Hvis der kommer it lille "lyn" op kan man fortryde, stoppe, eller komme ind i styringen af autokorrektur og ændre det der
Avatar billede aovergaard Nybegynder
10. november 2003 - 11:44 #4
Shift + Enter er også det man kalder for et blødt linjeskift. Det bruges ofte hvis man selv ønsker at styre sine linjeskift, og undgå underlige formateringer.
Hvis du skriver en halv linje, og klikker på Enter - det kunne jo være der lå et billede i højre side, så vil Word automatiks begynde næste linje med stort. Det at klikke på Enter betyder nyt afsnit, hvor Shift + Enter bare skifter til ny linje, og begynder f.eks så heller ikke med stort.

Ovenstående var bare en lille oplysning til dig.

Og så er det jo rigtig hvad de andre fortæller, det har noget med autokorrektur at gøre, så for at undgå det skal det ændres i funktioner- autokorrektur.
Avatar billede cdc Novice
10. november 2003 - 11:45 #5
henrikgn kom først og det virker. Men er det ikke mærkelig at den ligger sådan som default når man installerer ?
Avatar billede stefanfuglsang Juniormester
10. november 2003 - 12:50 #6
Microsoft har nogle mærkelige ideer, om hvad brugeren vil i forskellige situationer. Husk også at slå "Ret lille begyndelsesbogstav til stort" fra
og autokorrektur "i"->"I" ("I" = engelsk = "jeg", måske er det ikke et problem mere, da sprogversioneringen er blevet bedre i senere versioner af Word)
Avatar billede henrikgn Nybegynder
10. november 2003 - 12:51 #7
Det er jo også meget smart at word selv regner en punktopstilling ud, når man begynder på: 1. 2. ...osv.

Bare ikke så smart den har samme idé om postnumre :-/

Takker for point!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester