Avatar billede mogens28 Nybegynder
16. november 2003 - 14:24 Der er 3 kommentarer

Zesty find

Hej,
Er der nogen der kan oplyse mig om hvordan jeg fjerner denne søgemaskine? Bruger normalt Google, men Zesty Find har sneget sig ind.

Et andet spørgsmål: exe filen "belt.exe" - hvilket program er det (jeg havde en virus, og har slettet belt.exe mappen).

Tak for hjælpen
Mogens
Avatar billede htm Nybegynder
16. november 2003 - 14:29 #1
Hen spybot: http://www.spywarefri.dk/vaerktoj.htm#spybot installer og kør det, fix så de problemer den finder.

Hent derefter hijackthis http://www.spywarefri.dk/vaerktoj.htm#hijackthis
Kør det og tryk scan. gem logfilen og smid indholdet herind.

Du må ikke begynde at fixe noget før du har fået nogle linier af os. Hvis du fixer for meget kan det gå grueligt galt.
Avatar billede arlet Juniormester
16. november 2003 - 14:30 #2
ja, rigtigt som htm siger, det er de to programmer du skal bruge.

Belt.exe skal også snavs, men det fjerner vi sammen med det andet i hijackthis.

Du må slet ikke slette noget selv i hijackthis.....
Avatar billede fromsej Praktikant
16. november 2003 - 20:02 #3
Zesty find, der glæder jeg mig til at se logfilen.*S*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester