18. november 2003 - 11:37Der er
4 kommentarer og 2 løsninger
print preview
Hejsa eksperter
Jeg vil gerne vide lidt omkring print preview af data hentet ud af en MySql database.
Jeg forestiller mig at data'en bliver placeret koorekt på "papiret" pænt og nydeligt klar til at blive udprintet.. men før det sker - jamen så ser brugeren det lige først på skærmen.
Hvordan hulen gør man det?
Jeg ved godt hvordan man printer data ud.. det gør jeg pt. med TPrinter. Men hvordan viser jeg udprintet før det printes ud?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.