hvis det er et alm spm og ikke et der er desideret perverst , er der ikke noget galt i det ellers er der nok nogle der skal fortælle dig det og bede dig lukke det igen
Ikke så meget grundet spørgsmålets udformning, som formentlig bliver ganske sober, men nærmere grundet risikoen for at det udvikler sig i en "uheldig" retning, er jeg ikke meget for at "give tilladelse" til oprettelsen af spørgsmålet. Man skal altid se det fra vinklen: Hvis en potentiel ny bruger ser spørgsmålet som det første, hvilket billede vil det så give ham/hende af dette site?
Jeg ser ingen forskel - du vil have mere spændende sex - hvordan kan det ikke have noget med sex at gøre. Du behøver jo ikke vælge en hard-core SM chat. Jeg tror bare ikke Eksperten lige er stedet for denne debat.
Jeg savner stadig en grund til at stille spørgsmålet på et IT-site frem for på et site specifikt indrettet til den type spørgsmål. Det svarer lidt til at gå i Electric City efter en ni-halet pisk og en tube glidecreme. :|
satans-girl >> efter dit brugernavn at dømme er det hele allerede mere spændende end de fleste forældre ønsker at se når de kikker lille mogens-13år over skulderen imens han er på e.
satans-girl : "Alt mellem himmel og jord" er nu så meget sagt. I yderste nødstilfælde censurerer vi såmænd også her, og som sagt: Der er god sandsynlighed for at det bliver tilfældet i dit spørgsmål.
Der både spm. ang. biler laks(som pigen sir) og hardware lægdekast og jeg ved snart ikk hvad...! så jeg vil sige man godt må, så jeg syns bare du skulle oprette en, og så ser du om du får at vide at man må...
Snowball, Hvis Exp omhandler IT, hvorfor er der så en kategori der hedder fri-debat..
Hvis man kan spørge efter porno, score sider, hvordan man behandler en flaske vodka, laks osv osv så kan man vel oxo spørge efter inspiration til samlivet
satans-girl: Jeg påstod ikke Eksperten kun handler om IT. Jeg skrev at Eksperten som UDGANGSPUNKT handler om IT. Som der står på info siden:
"Vi beskæftiger os med udveksling af viden på kryds og tværs, mellem mennesker og virksomheder indenfor IT"
Fri debat kategorien findes fordi der er spørgsmål som måske ikke passer ind i nogle andre kategorier, men stadig godt kan være IT relateret. Jeg siger heller ikke at vi kun må snakke om IT her på Eksperten, men alle spørgsmål skal overholde reglerne - skrevne som uskrevne (sober tone, overholde dansk lovgivning, ikke virke stødende osv.)
satans-girl "jakoba, Er det ikke forkert at dømme folk på deres navn ?"
Næe, det er det ikke. Det navn dine forældre gav dig da du var en bøvsende klump fortæller ingenting om dig, men sådan et selvvalgt navn er faktisk en ganske god pegepind i retning af hvem du er og ønsker at være.
n0lmality fx nærer et tydeligt ønske om at være lidt mere normal :-))
men så korte som nicks er er det da nemt at misforstå hvad der ligger i dem.
Der var engang et spm fra en fyr der havde problemer med sit parforhold. han var ærlig og oprigtig. Først jeg hørte om det syntes jeg det var forkert det spm blev slettet; hvorfor skulle vi (som community) ikke hjælpe der også?
Men det der faktisk skete med det spørgsmål var at det blev oversvømmet med slibrige SPAM svar ala "growbol hende med hovedet nede i vaskekurven. piger elsker at blive voldet." osv.osv. dvs enhver reel hjælp der måske kom til spørgeren druknede i barnlige tåbeligheder.
Og det er så en anden vinkel. Selvom det måske er lovligt skal du ikke regne med god og informativ respons. Vi er nørder, ikke verdens mest modne mennesker.
satans-girl.......jeg vil slet ikke sige noget om hvad der bør stilles af spørgsmål herinde, men du har jo kunnet nå at finde en ny mand og få 3 børn med ham imens i har knævret herinde om fluekne....sorry....
satans-girl: Du har nævnt hvad du ville spørge om, men før du har stillet spørgsmålet, og dermed givet den præcise formulering, er det ikke til at sige om det virker stødende eller den slags.
For min skyld må du som sådan godt stille dit spørgsmål i fri debat, men forsvinder den sobre tone (som i eksemplet jakoba nævner), så er der ingen tvivl om at vi enten vil begynde at fjerne indlæg eller lukke spørgsmålet helt.
Men jeg er nu også enig med flere andre i at der nok er bedre fora at stille dit spørgsmål i end dette, f.eks. www.sunhed.dk eller www.netdoktor.dk
Well takket være disse utrolige gode svar tror jeg jeg finder noget andet, igen tak for ingenting
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.