Avatar billede johs_j Novice
11. januar 2001 - 20:15 Der er 1 kommentar og
1 løsning

NetHeapSize

Jeg kører Windows 95 og er logget på et LAN. Jeg får jævnligt en fejlmelding der siger at min netbuffer er for lille, og at jeg skal ændre noget der hedder NetHeapSize i Win.ini.
Den sger ikke noget om hvilken gruppe det står i, eller hvad det skal sættes til. Jeg har søgt efter det i Win.ini, men der står ikke noget om det. Hvem ved noget?
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
11. januar 2001 - 20:25 #1
NetHeapSize hører til i system.ini under [386Enh]
prøv at indsætte linien:
NetHeapSize=64

husk at genstarte
Avatar billede johs_j Novice
14. januar 2001 - 14:11 #2
Tak til Kim.
Det ser ud til at virke!
mvh
Johs_j
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester