Avatar billede dingelrepsen20 Nybegynder
21. november 2003 - 12:47 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Trådløs Netværks opsætning!?

Hej vi sidder her 2 unge knægte og prøver på at få vores trådløse netværk til at kommunikere, men det vil ik helt fungere...

Vi har begge det trådløse netværk der hedder PRISM 802.11g wireless adaptor men behøver vi noget ekstra udstyr til at kommunikere!? eller hvordan sætter man et trådløst netværk op, han sidder med en bærbar og jeg med min stationære!?

Vi vil bare gerne have det sån at han kan hente fra min computer og gå på internettet gennem min computer på det trådløse netværk, men den blir bare ved med at sige at det trådløse netværk ikke er aktiveret!

Svar hurtigt tak
Avatar billede bufferzone Praktikant
21. november 2003 - 16:31 #1
Som jeg forstår det, og jeg kan tage fejl, så kan det, med nogle netkort, lade sig gøre at etablere en forbindelse mellem to maskiner, kun med det trådløse netkort. Hvis jeges netkort supportere bridging, kan det lade soig gøre, jeg kender ikke det mærke og ved derfor ike hvad det supporteres, men det må i kune læse i dokumentationen. Problemer er at normale netkort bruger "lige igennem" kabler når de kommunikere med en switch eller en hub, mens de bruger "krydsede kabler" når de kommuniere med hinnanden. Trådløse netkort bruger ike kabler, hvorfor krydsningen skal laves i netkortet selv, og det er det der supporteres med bridging.

Et alternativ der giver flere muligheder er at købe en accesspoint (faktisk en trådløs switch) så kan i også slutte flere til
Avatar billede kenp Novice
21. november 2003 - 16:34 #2
det i skal gøre det er at konfigurer jeres trådløse netkort til at køre i Ad-hoc moded (peer to peer) så vil i kunne kommuniker sammen med jeres coputere uden at købe en swich. når i så har gjort det så skal du aktiver deling af internet på din stationær computer. så vil du kunne gøre det du gerne ville.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester